Атлетик Билбао записа голям успех в европейските клубни турнири, след като отстрани лисабонския Спортинг на полуфиналите на Лига Европа. На финала баските ще се срещнат с Атлетико Мадрид. След 3:1 в четвъртък вечерта и общ резултат от двете срещи 4:3, отборът, воден от Марсело Биелса, си извоюва участие на финала Букурещ на 9 май. Финалът в Румъния ще бъде чисто испански, след като Атлетико Мадрид победи без проблем за втори път Валенсия, сега с 1:0. Домакините от Билбао се бяха мобилизирали след загубата в първия мач с 1:3 и срещата на стадиона "Сан Мамес" започна с натиск на домакините. Още в първите десетина минути на двубоя, футболистите на Атлетик успяха да направят няколко добри положения пред вратата на гостите. Натискът и по-активната им игра обаче доведе до логичен гол в 17-ата минута. След атака отдясно, топката бе центрирана към Фернандо Йоренте и той с гърди я остави на Маркел Сусаета, който вкара за 1:0. Спортинг реагира веднага, но чак след първия половин час игра бе първата опасност за вратаря Горка Ираизос, който спаси удар с глава на Андерсон Полга. В последните две минути на първото полувреме отборът на Спортинг успя да изравни чрез холандският нападател Рики Ван Волфсвинкел. След корнер пред вратата на домакините, топката не бе изчистена добре и футболист на Спортинг шутира от отдалече – от около 30 метра. Топката попадна в холандеца, който от въздуха я заби във вратата на Ираизос. Веднага след това обаче, Атлетик възстанови преднината си. Фернадо Йоренте получи подаване пред наказателното поле, финтира защитник на гостите и подаде вляво към Ибай Гомес, който излъга с леко докосване вратаря. Второто полувреме отново започна като първото, греда и добра възможност за гол обаче бяха пропуски за баските. Португалците, чрез защитника Инсуа, направиха също греда на домакинската врата. И отново две минути преди края на полувремето, отличният Йоренте донесе победата с 3:1, като по този начин прати отбора си на финала. В другия мач голът бе вкаран от Адриан в 60-та минута и с общ резултат 5:2 Атлетико Мадрид отстрани Валенсия. Финалът в румънската столица е на 9 май.