Симеон Дянков: Бюджетната ни позиция отчита подобрение
Националната програма на реформи не е краткосрочен или антикризисен план, а дългосрочен план за действие по заложените задачи в стратегия Европа 2020, заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Въпреки този си дългосрочен характер, българската програма за реформи предвижда по-голям процент от посочените реформи (70%) да бъдат изпълнени до 2015 година, като работата вече е започнала по ¾ от всички тях, заяви министър Дянков.
Бюджетната позиция на България през изминалите месеци отчита подобрение спрямо предходната година, като към края на март тази година дефицитът по консолидирания бюджет на касова основа е 0,9% от БВП. По предварителни данни за месец април се очаква значително превишаване на приходите над разходите и излишък от около 440 милиона лева, което ще подобри допълнително бюджетното салдо. С тези предварителни данни към края на април бюджетната позиция на страната ни ще бъде на дефицит от едва 0,2-0,3% от БВП, посочи Дянков. По думите му това означава, че спрямо отчетения дефицит за първите 4 месеца за 2011 година дефицитът на консолидираната фискална програма на България се е свил повече от наполовина.
Фискалното подобрение се дължи изцяло на по-доброто изпълнение на приходите и в частност на ръста на постъпленията от косвени данъци, заяви Симеон Дянков.
Финансовият министър цитира и заключения от току-що приключила техническа визита на Международния валутен фонд (МВФ).
"Фискалната политика е в крак с плановете за постигане на заложената за 2012 година цел за фискален дефицит. Реформите за повишаване на събираемостта на ДДС дават заслужаващи поздравления и резултати. Неотдавнашната пенсионна реформа ще донесе значителни икономии от 4% от БВП, но ще трябва да се търси и решение за увеличаващия се фискален натиск на разходите за здравеопазване в средносрочен аспект", цитира Дянков заключенията на МВФ. Банковата система остава добре капитализира, ликвидна, печеливша и с ефективен банков надзор, продължи цитата финансовият министър.
Заключенията не означават непременно, че всичко е розово, според Симеон Дянков, но от гледна точка на фискална политика, банкова политика, бюджетна политика България е една от малкото страни в ЕС, която за сега се справя добре.
Депутатите не приеха предложението на Корнелия Нинова и Пламен Орешарски Министерски съвет да разработи мерки за увеличаване на заетостта или мерки срещу негативните тенденции в икономиката, както и мерките да бъдат внесени за обсъждане в парламента. Депутатите обаче приеха контрапредложението на Менда Стоянова от ГЕРБ, което задължава правителството при актуализация на програмата да докладва на парламента мерките за фискална политика, здравеопазване, административна политика и електронно правителство. /БГНЕС
184
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
За менда и дянкоффф има две свободни места в психиатричната клиника на четвърти км. най-накрая им е необходимо пълно заприщение