Край на блокадите в Кърджали, готвят гладни стачки
За последен път днес металурзите блокираха централното кръстовище в Кърджали, а след два дни почивка протестите им за неполучените заплати ще се провеждат на производствената площадка в Оловно-цинковия комбинат (ОЦК), предаде репортер на БГНЕС.
Протестиращите не скриха тревогата си от последните вести за зациклилите в София преговори между банките-кредитори и евентуалния нов инвеститор. Вероятността да се пристъпи към процедура по несъстоятелност на дружеството, огласена днес от икономическия министър Делян Добрев, бе последвана от тревожни гласове за старт на гладни стачки от понеделник, както и от нова вълна на напускащи работници.
"Ние не искаме само да получим дължимите ни заплати, настояваме комбинатът да го има и да се развива, да се запазят работните места. Не ни остана надежда за добър изход от кризата, явно и държавата не може да се справи с работодателя Валентин Захариев", обясниха синдикалистите Белю Стайков и Анни Георгиев от КНСБ и КТ "Подкрепа".
Тази сутрин областният управител Иванка Таушанова е посетила завода и е разговаряла с работниците, които продължават да поддържат пещите и другите мощности. Тя ги е уговорила да не напуснат работата си, а да изчакат до края на следващата седмица. Таушанова ги е уверила, че действително банките и потенциалните инвеститори са на път да сближат позициите си, и сделката да бъде сключена до дни. "Отстъпихме назад след разговора с нея, ще изчакаме, но ако отново няма решение, нищо вече няма да ни спре. На ръба сме отдавна, нямаме пари за елементарни разходи, гладуваме", заявиха работници.
По време на едночасовата блокада стартира и подписката на металурзите с искания за незабавно изплащане на дължимите заплати и за нов инвеститор. За малко повече от час над 1 000 души подкрепиха протестната акция. Върху листовете под шатрата пред кметството се подписваха местни жители, туристи от Созопол, пенсионери и млади хора. През следващата седмица ще продължи събирането на подписите, а после те ще бъдат внесени в парламента. /БГНЕС
136
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар