Пастор Малдонадо с Уилямс спечели първата си победа във Формула 1 и прекрати 8-годишната суша на тима си без успех, след като надви местния герой Фернандо Алонсо с Ферари за първото място в Гран При на Испания. Малдонадо и Алонсо бяха абсолютно един до друг в последните обиколки, но суперспокойният пилот на Уилямс успя да излезе напред и да си осигури победата. За Алонсо остана да отблъсне Кими Райконен с Лотус за второто място. Испанецът поведе на старта, изпреварвайки стартиралия от пол-позишън Малдонадо на първия завой, но при вторите спирания в бокса пилотът на Уилямс си върна лидерството. Четвърти остана Ромейн Грожан с другия болид на Лотус, докато Камуй Кобаяши зае петото място за радост на заубер. Световният шампион Себастиан Фетел от Ред Бул натисна в края, за да се добере до шестото място, а Нико Розберг устоя на стартиралия последен Люис Хамилтън, за да се поздрави със седмата позиция. Съотборникът на Хамилтън в Мерцедес, Дженсън Бътън, остана едва девети, следван от Нико Хюлкенберг с Форс Индия. Във временното класиране Фетел и Алонсо се изравниха на върха с по 61 точки, докато Хамилтън е трети с 53. Кими Райконен има 49. Ето и времената на първите десетима днес: 1. Малдонадо - Уилямс-Рено 1:39:09,145 часа; 2. Алонсо - Ферари + 3.195 секунди 3. Райконен - Лотус-Рено + 3.884 4. Грожан - Лотус-Рено + 14.799 5. Кобаяши - Заубер-Ферари + 1:14.641 6. Фетел - Ред Бул-Рено + 1:17.576 7. Розберг Мерцедес + 1:27.919 8. Хамилтън - Макларън-Мерцедес + 1:28.100 9. Бътън - Макларън-Мерцедес + 1:25.200 10. Хюлкенберг - Форс Индия-Мерцедес + 1 обиколка. /БГНЕС