Манчестър Сити спечели по инфарктен начин първата си титла на Англия от 1968 година насам, след като обърна от 1:2 до 3:2 КПР в продължението. За да станат шампиони, "гражданите" имаха нужда от задължителна победа в наглед лесния си мач с борещия се да не изпадне тим на КПР. Срещата на стадион "Итихад" обаче се разви по коренно различен начин. Играчите на Роберто Манчини очаквано натиснаха гостите, но гол за тях падна едва в 38-ата минута. Точен бе Пабло Сабалета. "Гражданите" вече се виждаха шампиони, но Джибрил Сисе ги изненада неприятно в 48-ата минута след грандиозна грешка в защитата на Сити и попадение за 1:1. Джоуи Бартън пък остави КПР с 10 души, след като бе изгонен заради фаул срещу Карлос Тевес в 54-ата минута. Изнервени от изравнителния гол, играчите на Манчини скочиха да правят 2:1, но вместо това, при нова контраатака на гостите, Джейми Маки с глава изненадващо направи 2:1 за КПР. Арман Траоре даде асистенцията за това попадение. В самото продължение на двубоя обаче започна истинската драма, след като първо Един Джеко, а след това и Серхио Агуеро се разписаха за историческия триумф на тима си. С победата Сити събра 89 точки, колкото има и Манчестър Юнайтед, надвил с 1:0 като гост Съндърланд след гол на Уейн Рууни. Головата разлика на "гражданите" обаче им донесе трофея - тя е с 8 гола по-добра от тази на "червените дяволи". КПР обаче се спаси от изпадане, въпреки загубата. Това се случи за сметка на Болтън и Мартин Петров, които стигнаха само до 2:2 със Стоук Сити и с 36 събрани точки изпаднаха в Чемпиъншип, класирайки се 18-ти срещу 37-те на КПР за 17-ата позиция. Другите изпадащи са 19-ият Блекбърн и последният Уулвс. Бе даден отговор и на въпроса кои отбори ще играят в Шампионската лига догодина, освен манчестърските грандове. Това ще са Арсенал, който се класира директно за групите и Тотнъм, който ще играе предварителни кръгове. За Нюкасъл пък остана петото място и Лига Европа. Арсенал си осигури бронзовите медали във Висшата лига с успех 3:2 като гост на Уест Бромич в последния мач на Рой Ходжсън начело на домакините. Тотнъм пък преодоля с 2:0 у дома Фулъм за четвъртото място в шампионата. Големият губещ от цялата ситуация се оказа Нюкасъл, който отстъпи с 1:3 като гост на Евертън с 1:3. Ето ги и останалите мачове от последния кръг на Висшата лига: Уигън - Уулвс 3:2, Суонзи - Ливърпул 1:0, Норич - Астън Вила 2:0, Челси - Блекбърн 2:1. /БГНЕС