Павлова: Както в Бисер, така и в Перник, държавата ще помогне
Пътищата, магистралите в област Перник са в добро състояние и нямат поражения. Язовир "Студена" е абсолютно стабилен и устойчив. Това каза пред БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след силното земетресение, разлюляло страната вчера през нощта.
Реакцията беше бърза, адекватна, тя беше много човешка, но много мобилизирана, каза Павлова, давайки оценка за работата на институциите при кризисната ситуация.
До обяд бяха огледани всички училища, следобед бяха огледани всички детски градини и болници. Аз също посетих детски градини, училища болници, църквата, театъра, частни домове и то не само в Перник, но и в селата. В края на деня приключихме с над 390 жалби, молби и документи, които вече са комплектувани. Това ще ни даде възможност да свикаме спешно Междуведомствена група, да разгледаме документите и да осигурим финансирането за подпомагане на пострадалите от земетресението, обясни министър Павлова. Тя посочи, че както в село Бисер, така и тук, държавата ще помогне.
Бюджетът е наличен, имаме мобилизация, не е важно колко пари – важно е да може да ги предоставим спешно по най-приоритетните обекти, добави регионалният министър. Според Павлова в близките няколко седмици основните неща ще бъдат стабилизирани. Не мога да гарантирам, че всички домове ще бъдат обезщетени, посочи тя обаче и обясни: Това, което можем да финансираме е социална и здравна структура. Ще се опитаме да помогнем на всички хора, които са засегнати и останали без дом. Собствениците обаче трябва да има документ за собственост и имотът да е законен. Ако има неизрядни документи държавата няма да може да се включи в помощта.
Добрата новина е, че при толкова силен магнитуд, почти 6 по Рихтер, пораженията са много малко – няма жертви, а пораженията по сградите са сравнително малки, ако ги сравним със случилото се в Италия или преди време в Турция. За наша радост този път имахме късмет, заяви още Лиляна Павлова. Оказа се, че нашите сгради са стабилни добави тя.
Строителството трябва да се раздели на две фази – до 1987 година и след това. Изискванията до 1987 година бяха строги, но се контролираха и много сериозно. Тогава изискването беше сградите да се строят така че да издържат на поне 7-ма степен по Медведев. 7 по Медведев е много по-правилният начин да оценим щетите от едно земетресение, защото скалата на Рихтер дава показател за степенна на труса в епицентъра, докато скалата на Медведев показва силата и усещането в населените места около епицентъра, обясни Лиляна Павлова. След 1987 година минималното изискване за земетръс, на което сградите трябва да отговарят вече е 9 – изискванията са завишени. Строителството в България е качествено и назад в годините е било качествено. Това земетресение беше малкият дявол, заяви още министър Павлова. /БГНЕС
163
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
анонимен
Тази добре си е научила урока.Нейното хубаво пък старото лошо.Лошото издържа на земетресението пък нейното качествено не.