Игнатов: Няма хипотеза да се повторят матурите в Перник
Няма хаос на зрелостния изпит днес в Перник заради поредното земетресение.
Всички училища са приключили матурите с изключение на едно, увери министърът на образованието Сергей Игнатов минути след като приключи първото заседание на Съвета по образование и наука към президента, предаде репортер на БГНЕС.
Имало е деца, които са излезли от изпит по време на труса. Това е нормално, били са изплашени, никой не може да го предвиди, обясни министърът. Дошли са междувременно и родители около училищата, но по-голямата част от децата са се върнали в класните стаи и са поискали да си довършат изпита, допълни той. Проблеми няма, учениците няма да повтарят матурата в следващите дни, няма такава хипотеза, няма и паника, категоричен е той.
Имало е дори лек конфликт между родители и деца, тъй като бащите и майките са искали да си ги приберат, а наследниците им са настоявали да си довършат изпита, поясни Игнатов. На част от напусналите изпита ученици работите ще бъдат засекретени, оценени и ако не са доволни от оценката си - има и септемврийска сесия, посочи министърът. Няма основание да се повтаря матурата, защото няма паника, паниката можем да я създадем ние с вас, каза Игнатов пред медиите и добави, че се усеща нова позитивна вълна сред учениците и младите хора в България.
Духът, който наложи президентът в работата на Съвета по образование и наука гарантира устойчивост и стабилност на системата, на приоритетите, към които се стремим, направи бърза оценка на днешното заседание министърът. Стремежът е по-високо качество на българското образование, то да бъде по-конкурентно, същото се отнася и за науката, продължи той. Били са обсъдени детайлно всички сектори в образованието - предучилищно, училищно, висше и сферата на науката. Всички участници са подкрепили философията на проектозакона за предучилищно и училищно образование, промените, които се правят във висшето образование и реформите в научните структури, подчерта Игнатов.
Стартираме конкурс за 21 млн. лв. по петте приоритета от Националната стратегия за научни изследвания, съобщи министърът новината от днешния ден. Към тях са добавени и изследвания в областта на педагогическите специалности, допълни Игнатов. Този Съвет по образованието и науката не отнема работата на изпълнителната власт, но създава устойчивост на системата , по-голяма перспектива, както и обществен консенсус по разглежданите въпроси, заключи министърът на образованието в коментар на проведеното първо заседание днес. /БГНЕС
135
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар