Българският национален отбор по волейбол успя да се класира на Олимпийските игри в Лондон след победа над Египет с 3:1 (25:16, 25:18, 19:25, 25:12) гейма. "Лъвовете" взеха поправителния си изпит в София, побеждавайки още Пакистан и Франция, и достигнаха заветната цел въпреки скандалите във федерацията и проблемите със селекционера Радостин Стойчев. Родните ни национали тотално превъзхождаха гостуващия отбор във всеки един аспект на волейболната игра. Още в началото "лъвовете" демонстрираха превъзходството си, след като поведоха с 3:0, а след това и с 4:1. След мощни атаки на Цветан Соколов и блокади на Виктор Йосифов разликата набъбна до четири точки при 6:2. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:2 в полза на българите. След него Жеков и компания поведоха с 9 точки при 11:2. Малко по-късно египетските волейболисти влязоха в час и успяха да намалят до 14:8. Второто техническо прекъсване поък дойде при 16:8. Матей Казийски, Андрей Жеков и Виктор Йосифов спомогнаха за това българите да стигнат до 21:12. След това волейболистите на Египет направиха няколко точки и стигнаха до 16 при 24 за България. Тогава Теодор Тодоров заби последната точка и сложи край на спора в първата част. България поведе и във втория гейм с 3:2 и 4:3. Матей Казийски увеличи до 5:3 и до 7:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4. Египетските волейболисти подобриха играта си и изравниха при 9:9. След това Цветан Соколов и Тодор Алексиев успяха да върнат преднината до 14:10. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11, а впоследствие разликата набъбна до 20:12. Матей Казийски и Теодор Тодоров помогнаха за това България да стигне до геймбол при 24:17, а след това геймът беше затворен с 25:17. Радостин Стойчев започна третата част с двамата братя Георги и Валентин Братоеви. Отборът на Египет поведе с 1:5, а след това и с 2:6, като първото техническо прексване дойде при 3:8 в полза на гостите. Отпускането в играта на българите си каза своето и второто прекъсване се случи при 8:16. Матей Казийски и Цветан Соколов успяха да намалят до 13:17. Това не им помогна особено, тъй като волейболистите на Египет продължиха да бележят точка след точка и в крайна сметка увеличиха разликата до шест точки, при каквато и затвориха гейма с 19:25. В четвъртата част "лъвовете" показаха ноктите си отново и уверено поведоха с 6:1. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4. Разликата се увеличи до пет точки при 10:5 и 12:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8, а с отличната си игра Соколов и Валентин Братоев увеличиха до 20:10 и мачбол - 24:11. Братоев реализира последната точка и сложи край на мача с 25:12 в четвъртия гейм. Ето съставите на двата отбора: За България: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Матей Казийски, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров - либеро Треньор: Радостин Стойчев За Египет: Юсеф Салех, Ахмед Абдала, Ахмед Абделлатиф, Рашад Атиа, Ахмед Абделхай, Мохамед Бадави – Уаел Алайди-либеро Треньор: Шериф Ел Шемерли