Домакините от Украйна започнаха повече от мечтано дебюта си на европейско първенство, след като победиха Швеция с 2:1 и оглави група D. На стадион "Олимпийски" в Киев домакините от Украйна започнаха дебютната си кампания на Евро 2012 с мач срещу Швеция от група D. Обратно на очакванията и прогнозите украинците показаха по-настъпателния футбол, като повечето положения в нулевото полувреме бяха от тяхна страна. Играчите на Олег Блохим радваха 63 хиляди зрители по трибуните с атакуващ футбол, въпреки, че до гол не се стигна. Шведите също имаха своя шанс, след като към края на полувремето Ибрахимович стреля с глава, но топката срещна гредата на Пятов. Монетата се обърна във втората част и Трите корони се оказаха по-активния тим на терена. Резултатът не закъсня, след като в 52-та минута Златан Ибрахимович откри резултата 1:0 в полза на Швеция. Украйна бързо се върна в мача само четири минути след гола на Ибра, след добра атака, която започна от Гусев, премина през Ярмоленко и ветеранът Андрий Шевченко завърши атаката за 1:1. След гола, домакините се активизираха неузнаваемо и опасните положения започнаха да валят пред вратата на Исаксон. Това доведе до бърз обрат в мача, след като Андрий Шевченко отбеляза втори гол в 61-та минута и резултатът стана 2:1. В 76-та минута Златан Ибрахимович стреля опасно, но Пятов успя да блокира. Очевидно късметът беше с домакините, след като в последните минути на мача пред празна врата Елмандер не успя да отбележи. След срещата на първо място са Украйна, следвани от Франция и Англия, които си разделиха по точка, а на последно място са Трите корони, които въпреки мъжката си игра загубиха от домакините в първия си мач. БГНЕС