Св. Синод на БПЦ одобри отличието "архонт" за Петър Манджуков
Св. Синод на БПЦ одобрява решението на Пловдивския епархийски съвет относно правилата за утвърждаване и присъждане на отличието "архонт", гласи решение на Синода от днес.
То е по повод писмо, вх. № 459/20.06.2012 г. на Пловдивския митрополит Николай с приложено извлечение от прот. № 9 на Пловдивски епархийски съвет с правилата за утвърждаване и присъждане на почетното звание "архонт" за одобрение от Св. Синод.
Синодът прави следните добавки: 1. Отличието "архонт" може да получи за особени заслуги към БПЦ само православен християнин; 2. Отличието "архонт" може да бъде давано само от Епархийския митрополит по решение на Епархийския съвет; 3. За дарените средства по т. 3 и т. 4 от Раздел ІІ - начинът на тяхното придобиване не трябва да противоречи на християнския морал и на добрите нрави, проповядвани от БПЦ.
Синодът прие и правилник за принципите и правилата за отличаване на заслужили православни християни с отличието "архонт", както следва: 1. Отличието "архонт" може да получи за особени заслуги към БПЦ само православен християнин; 2. Отличието "архонт" може да бъде давано само от Епархийския митрополит по решение на Епархийския съвет; 3. Почетното звание "архонт" се присъжда за видими, доказани и направени публично достояние заслуги по подпомагане дейността на Православната църква на територията на БПЦ; 4. Такива заслуги могат да са: Изграждане на нови храмове, обслужващи духовните потребности на голямо множество миряни; Ремонт и други форми на подпомагане на епархийски манастири до степен на възстановяване на монашеския живот в тях; Устойчиво подпомагане на образователната и социалната дейност на Църквата, като например чрез изграждане и издръжка на образователни центрове, дългосрочно подпомагане на уроците по вероучение и неделните училища, изграждане и издръжка на социални кухни, сиропиталища, приюти и др. подобни благотворителни институции; Проявена изключителна гражданска активност в сферата на религиозното просвещение и значим интелектуален или творчески принос, при който удостоеният е вложил не материални, но духовни ценности, вложил е всичките си способности и таланти за прослава на Бога и благото на св. Църква.
5. За дарените средства по т. 3 и т. 4 - начинът на тяхното придобиване не трябва да противоречи на християнския морал и на добрите нрави, проповядвани от БПЦ. 6. Удостояването с това почетно звание е свързано с възлагане на отговорност. Църквата очаква удостоените с него лица занапред да бъдат за пример на останалите миряни, включително със смирение и скромност, да влагат още по-голяма ревност в защитата на Православието, да отстояват публично православните ценности и с примерен живот да доказват, че са достойни за полученото отличие. В този смисъл удостояването с това звание не създава неравенство спрямо останалите миряни или ако създава такова, то е неравенство в отговорностите. От архонтите си Църквата очаква повече от останалите.Прие богослужебно последование за отличаването с архонт, каквото е в употреба в другите Поместни автокефални църкви, в които съществува отличието архонт.
БГНЕС припомня, че председателят на парламентарната комисия по вероизповедания Йордан Бакалов изпрати писмо до патриарх Максим във връзка с награждаването на оръжейния бизнесмен Петър Манджуков със званието "архонт" от пловдивския митрополит Николай. Питането е съгласувано и с останалите членове на парламентарното звено. Отбелязвайки че в обществото също има натрупани въпроси, депутатите искат да получат информация за статута на званието "архонт". В писмото се припомня предизвикалия сериозни скандали случай през 2007 г., когато Старозагорският митрополит Галактион провъзгласи за архонт Слави Бинев. Депутатите подчертават и официалното изявление на Светия синод, че "в наградния фонд на Българската православна църква (БПЦ) и нейните поделения не съществува званието архонт, то не може да бъде давано от нейно име и не се признава за българско църковно отличие".
В същото време се отбелязва, че въпреки изявлението на Светия синод от 2007 г., на церемонията, проведена от митрополит Николай за провъзгласяването на Манджуков, са присъствали петима архиереи от православната църква. "Като се надявам, че народните представители, обществеността и миряните имат право да получат най-после отговор от Светия синод на многократно задаваните през последните години въпроси, което е в интерес и за авторитета на Българската православна църква, оставаме с уважение", завършва писмото до патриарх Максим.
Същевременно Българската патриаршия се възмути от предаването на БНТ "Вяра и общество" в отворено писмо до СЕМ и УС на телевизията. "Струва ни се, че не е редно в обществената телевизия водещият на публицистично предаване да го открива с квалификации, като "безпрецедентно", "скандално", "нагло", както и да настоява Св. Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия "да даде обяснение..." и да призовава гражданите да "протестират по всички възможни начини..."
За да изясни за какво става дума, патриаршията пише: "БНТ чрез определени свои представители призовава например към протести срещу института на архонтството".
Става дума за предаването на Горан Благоев от 16 юни, в което той коментира решение на Св. Синод, с което синодът отмени предишно свое решение, че титлата архонт не е канонична. Миналия петък синодът реши, че вече е канонична и остави за по-нататък да приеме правила при какви условия се дава. Оръжейният търговец Петър Манджуков е последният архонт, произведен в такъв от пловдивския митрополит Николай.
БГНЕС
410
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ха
този кат умре червеите няма да го ядат