Испания е единият финалист на Евро 2012, след драматична победа 4:2 след дузпи над Португалия. Испанците имат шанс да запишат името си в историята като тима, печелил два пъти подред европейска титла. Драматичната среща на иберийците на "Донбас Арена" в Украйна започна на изключително темпо. Испания изглеждаше по-спокойния и стабилен отбор на терена, но португалците пък показваха завидна агресия при атаките и мотивацията си. Въпреки добрите изяви на двата тима до гол обаче не се стигна в първата половина на мача. Тимовете излязоха на почивка при нулево равенство. Второто полувреме започна без смени в двата тима, но десет минути след началото му Сеск Фабрегас замени Алваро Негредо, а малко по-късно Хесу сНавас смени Давид Силва. Отборите сякаш бяха вдигнали още повече оборотите си, след като атаки се разменяха буквално във всяка секунда. Играта на иберийците стана малко по-груба и агресивна, което провокира турския съдия Джунейт Чакър да покаже няколко пъти жълтия картон и на двата тима. Към края на редовното време играта се изнерви до краен предел и футболистите показаха доста груба игра. В крайна сметка се стигна до продължения, след като отборите не успяха да си вкарат гол за 90 минути. В продълженията Испания вдигнаха обороти те си и пропуснаха невероятен шанс, след като Андрес Иниеста не успя да отбележи само на метри пред Патрисио. С инфарктни ситуации беше осеяна играта в продълженията, като Ла Фурия показаха зъби, но вратарят на противника показваше перфектни рефлекси, заради които се стигна до дузпи. Дузпите започнаха Испания, като Шаби Алонсо беше първия футболист зад топката, но младият Руи Патрисио спаси удара му. Минути по-късно обаче Касияс също спаси удара на Мутиньо. Последва удар на Иниеста, който откри резултата и даде гол преднина на Испания. Следващият за Португалия беше Пепе, който майсторски плъзна топката във вратата на Ла Фурия. Жерард Пике беше третият футболист, който изпълни дузпа за Испания и не сбърка. За Португалия излезе Нани, който излъга Касияс и вкара за 2:2. Четвъртата дузпа за Испания беше в ръцете на Серхио Рамос, който хладнокръвно отбеляза за 3:2 в полза на Испания. Отговорът на Португалия беше с Бруно Алвеш, който уцели гредата и пропусна да отбележи за тима си. Всичко за Испания остана в ръцете на Сеск Фабрегас, който изпрати Испания на финал след блестящ удар. На финала Ла Фурия ще спори за европейската титла с победителя от мача между Германия и Италия, който ще се играе утре от 21:45 часа българско време. БГНЕС