Отборът на Испания надигра с категоричното Италия с 4:0 във финала на Евро 2012 в Киев стана първият тим в историята с трети пореден голям трофей от международни турнири. Точни за успеха бяха Давид Силва в 14-ата минута, Жорди Алба в 41-ата минута, резервати Фернандо Торес в 84-ата и Хуан Мата в 88-ата, а Италия доигра мача с 10 души заради травма на Тиаго Мота при използвани три смени от Чезаре Прандели. Испанците показаха, че са може би най-добрият национален тим на всички времена, след като защитиха трофея си от Евро 2008, а в същото време са и действащи световни шампиони. Купата бе трета в актива на "Ла Фурия" от шампионати на Стария континент. Висенте Дел Боске започна отново без типичен централен нападател, пускайки на върха на атаката Сеск Фабрегас като "фалшива деветка". Именно футболистът на Барселона обаче бе с основен принос за откриването на резултата, след като получи удобна топка по дясното крило, нахлу към вратата и върна топката към Давид Силва, който я забоде в мрежата с глава. Киелини пък бе сменен заради контузия с Балдзарети в 21-ата минута. Спокойната игра на испанците продължи, а Италия отвърна с няколко опасни удара на Антонио Касано, при които безупречният в тази среща Касияс спаси. Стигна се и до 41-ата минута, в която Шави Ернандес намери по отличен начин новия си съотборник в Барселона Жорди Алба, а последният преодоля един на един вратаря на "адзурите" Джанлуиджи Буфон. Чезаре Прандели опита промени на почивката с пускането в игра на Антонио Ди Натале на мястото на Касано. Ветеранът се отблагодари за доверието малко по-късно, когато с глава за малко да намали разликата. Мота влезе на мястото на Монтоливо в 56-ата минута, но скоро се прибра в съблекалнята след лоша контузия, оставяйки Италия с 10 души до края. Съотборниците му вече изглеждаха примирени в този момент със загубата, а до края в игра се появи Фернандо Торес на мястото на Фабрегас. Ел Ниньо наниза третия си гол на еврошампионата шест минути преди края, останал очи в очи с Буфон. Почти сигурно това попадение ще донесе на нападателя на Челси и голмайсторския приз от Украйна и Полша. Той обаче не бе егоист и четири минути по-късно асистира на Хуан Мата за гол на празна врата. Това бе първа загуба за Италия в мач с редовно време от Испания. "Ла Фурия" пък е с уникална серия от 10 успеха в елиминационната фаза на Европейско или Световно първенство. С победата Испания изравнява рекорда на Германия от 3 титли от Европейско първенство. /БГНЕС