Доброволец: С всеки ден положението става по-зле
Никой не може да обясни защо дни наред се повтаря, че положението е овладяно, а пожарът се разраства. Това заяви Димитър Коцев, доброволец в действията по гасене на пожара във Витоша, предаде репортер на БГНЕС.
Казаха ни в самото начало да не се лъжем, че ще гасим нещо, само ще овладяваме пожара, продължи Коцев. В края на деня се чувствах като мравка – безсилен. С всеки ден положението става все по-зле, а ние чуваме, че се подобрява. Коцев заяви, че мнението на повечето пожарникари на Витоша е, че има нужда от помощ от въздуха с много вода. Самите пожарникари са съвестни хора, но сред тях имаше и разногласия как да се гаси пожара, допълни той.
Коцев спомена и че неразбирателството и условията на работата по гасене на пожара в "Бистришко бранище" довело до демотивация и отчаяние при много пожарникари. Всички пожарникари, с които аз се срещнах на терен са изключително отговорни хора, техен приоритет беше да не оставят доброволците да пострадат, допълни Коцев.
Остава най-проблемен фронтът на пожара, който върви към зелената гора, за бъдещи такива случаи трябва много по-добра организация, информира друг доброволец, Александър Дунчев.
Над 20% от горите в страната са много трудно достъпни, България трябва да инвестира в нова техника за гасене на такива пожари. Старата гора, старите дървета не са фатални, проблемът е, че не успяваме да ограничим пожара до зелената гора. Ако днес не успеем да ограничим фронта до тези дървета, положението ще стане страшно, допълни доброволецът. Като сила ни остава единствено организацията по земя. При моето участие видях, че доброволците със своя ентусиазъм вършеха половината от работата с риск за живота си, заяви Дунчев.
По информация на Дунчев пожарът в момента е на около 50 метра от зелената гора, като има фронт с дължина над километър. Той спомена също, че поради недостатъчни финансови ресурси на дирекцията на горите е отказана мобилна охрана на парка, докато до момента охраната се е извършвала от горското стопанство, което е натоварено достатъчно от собствената си работа.
Нашият процент защитени територии е може би най-ниският в Европа, той е под 5%, информира Андрей Ковачев, представител на ПП "Зелените". България за съжаление е сред страните, добре известни в ЕК със своите нарушения в програмата НАТУРА 2000. Нашите защитени територии са много по-слабо защитени, от който и да е национален парк в Австрия или Швейцария, например.
Според Ковачев, в момента се посяга върху светините на българската природозащита, там е и останалият под 1% вековни гори в България. Лично аз се опасявам от следващи действия на тази мафия в България, отправям настоятелно искане към г-жа Фандъкова като принципал на сделката с "Витоша ски" да анулира договорите заради неизпълнение на договорните задължения, заяви представителят на "Зелените".
Цялата кампания не спира, нито протестите, нито експертните срещи, нито информационната кампания, докато Законът за горите не се промени, каза Свилен Овчаров от доброволната група "Зелени адвокати".
Ако някой смята, че протестиращите ще отидат на планина или на море и ще оставят нещата така, това няма да се случи. Според адвоката природозащитници и експерти на министерството са единодушни, че това, което им предложихме, ще направи подмяната на лифтове много по-лесно, но "Витоша Ски" АД не иска да прави това. Те не искат да пуснат лифтовете, защото нямат интерес от това, те искат да направят нещо ново, заяви Овчаров. /БГНЕС
434
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар