Седмица след края на Олимпийските игри в Лондон надпреварата за медали вече е в историята. Състезателите се доказаха, медалистите са ясни, а резултатите - налице. Може да се каже, че спортистите свършиха своята работа и сега остава на държавниците да се отплатят за шоуто и постиженията. Родните ни спортисти "спестиха" парите на данъкоплатците и само два медала бръкнаха за близо 1,5 милиона лева награден фонд. Руските атлети се провалиха в борбата си за челните две позиции и бяха изпреварени от САЩ, Китай и Великобритания, но със сигурност излязоха първи в надпреварата за раздадени премии. Лично Путин наградил отличилите се спортисти с над 5,5 милиона долара. Всеки който е спечелил златен медал, е получил от държавата по 135 000 долара, а сребърните медалисти са заработили $81 000 и $54 000 са били отредени за бронзовите. В САЩ, която оглави класацията по медали, парите, определени от държавата, далеч не са бомбастични. 25 000 долара за златен, 15 000 за сребърен и 10 000 долара за бронзов медал. Трябва да се отбележи и че всяка федерация определи извънредни допълнителни бонуси. Всеки един от 38-те олимпийски шампиони на Китай пък получи по 50 000 долара за златния си медал. 50-тимата атлети на държавата, които останаха със сребърни и бронзови отличия обаче останаха без финансово изражение на олимпийския медал. Домакините от Великобритания се наредиха на трето място по медали, но те пък не дадоха нито пени на спортистите си, а в замяна на това пощенските служби на Нейно Величество Елизабет II обещаха да пребоядисат от червено в златно пощенските кутии на всеки златен медалист от Обединеното кралство. Най-щедро бяха възнаградени грузинските спортисти - с 1,2 милиона долара за олимпийска титла. В Лондон Грузия спечели един златен, два сребърни и един бронзов медал. Азербайджан също примамва с огромни премии от по $510 000, а именно и те са част от примамката, с която доста българи избраха да се състезават под чужд флаг. Казахстан, Киргизстан и Италия допълват топ 5 по най-високи премии. Шести пък се наредиха беларуските държавници, а веднага след тях е България, която беше отредила 126 600 долара за "дръзналия" да спечелили златен медал и съответно 107 600 долара за сребърен и 88 600 за бронзово отличие. sportni.bg