Чехът Томаш Бердих сътвори бомбата на US Open до момента, след като победи световния номер 1 Роджър Федерер със 7-6(1), 6-4, 3-6, 6-3 в мач от четвъртфиналите на турнира. Не за първи път Бердих успява да постигне сериозна изненада срещу Федерер, като такъв бе случая на Олимпиадата в Атина и на четвъртфиналите на Уимбълдън преди две години. Швейцарецът обаче водеше в двубоите между тях с 11-4, а освен това до вчера бе перфектен, когато играе под прожекторите на корт "Артър Аш" - 23 победи и 0 загуби. Носителят на 17 титли от Големия шлем имаше и предимството да почива с два дни повече, след като съперникът му в четвъртия кръг Марди Фиш се отказа преди началото на срещата им. Бердих обаче изглеждаше изключително мотивиран и от средата на първия сет бе по-добрият тенисист на корта. Федерер успя да обърне третия сет и да се задържи в мача, но чехът запази концентрация и взе четвъртата част, за да затвори мача след два часа и 42 минути. "Днес просто не удрях добре топката. Той си създаде повече шансове и затова победи", коментира Федерер след поражението. За място на финала Бердих ще спори с британския номер 1 Анди Мъри. Златният медалист от Лондон започна ужасяващо мача си срещу Марин Чилич и докато намери играта си изоставаше с 3-6, 2-5. Световният номер 4 обаче се мобилизира и стигна до тайбрек във втората част, който бе оспорван, но в крайна сметка отиде на сметката на Мъри. След като изпусна втория сет, силите на Чилич свършиха и той успя да вземе само два гейма до края на мача. Крайният резултат бе 3-6, 7-6(4), 6-2, 6-0 за Анди Мъри. Новак Джокович продължи със страхотното си представяне на US Open от началото на турнира и победи Станислас Вавринка с 6-4, 6-1, 3-1 и отказване, за да продължи на четвъртфиналите, където ще срещне аржентинеца Хуан Мартин дел Потро. Шампионът от 2009 година се наложи над Анди Родик в четири сета и по този начин сложи край на кариерата на американеца. /БГНЕС