България победи Армения с 1:0 в мача от група "Б" на квалификациите за Мондиал 2014. Българската публика беше забравила вкуса на победата, след като за последно националният ни тим спечели официална среща преди почти две години - на 8 октомври 2010 година срещу Уелс. Тази вечер, на националния стадион "Васил Левски", Любослав Пенев и неговите футболисти поднесоха този специалитет, гарниран с един гол и много позитивизъм. Голмайстор за родните ни национали бе Станислав Манолев, който се разписа минута преди края на първата част. Мачът започна в духа на феърплея, но в последните 20-тина минути нервите на гостите доведоха до няколко грозни сцени на терена. В крайна сметка България завърши с 10 човека, а арменците останаха девет. През първото полувреме се наблюдаваше сравнително равностойна игра, като опасностите пред двете врати се брояха на пръсти. Първото сериозно положение за родните ни национали беше в 29-та минута, когато Гаджев изпълни ъглов удар и над всички в наказателното поле на Армения се извиси Иван Иванов. Той успя да нанесе удар с глава, но топката премина на сантиметри от страничната греда на вратата на Березовски. 12 минути по-късно Иван Иванов отново успя да стреля, този път с крак, но ударът му този път беше блокиран от тялото на защитник в червено. В 43-та минута Мхитарян навлезе опасно в наказателното поле на българите и стреля по диагонал. Топката се коварно се отклони в Иванов и за щастие излезе в корнер. Само минута по-късно дойде и голът в мача. България изпече отлична атака отляво. Ивелин Попов получи топката и успя да напредне, демонстрирайки завидна скорост. Той можеше да стреля, но избра да заложи на сигурно и отлично намери връхлитащия Станислав Манолев на метри от голлинията, който вкара топката в арменската мрежа и откри резултата. Българите започнаха ударно второто полувреме. Още в първата минута след подновяването на играта след центриране в наказателното поле Мицански почти вкара топката във вратата, но за жалост използва ръката си, което не остана невидяно от главния арбитър. В 51-та минута арменците бяха много близо до изравнителния гол. Българската защита се пропука и само от около пет метра Газарян имаше възможност да се разпише, но не успя да реагира по най-адекватния начин и топката му беше отнета. Така се стигна и до 69-та минута, когато започнаха грозните сцени на терена на стадион "Васил Левски". Йордан Минев беше фаулиран грубо, при което брат му Веселин опита да се разправи с грубия си съперник. Оттам на помощ се притече и вратарят Николай Михайлов, а след него в наказателното поле на България се скупчиха почти всички футболисти. Главният арбитър Щефан Щудер се консултира с двама от помощниците си, след което санкционира Пицели от състава на Армения с директен червен картон, а също така показа за втори път жълтия на Светослав Дяков, с което и националния тим на България остана с десет души на терена. Три минути по-късно Кеворк Газарян си позволи да се отнесе грубо с едно от децата край страничната линия, което връща топките на футболистите, за което съдията на двубоя му показа втори жълт картон и го изгони. Така все пак България се оказа с повече играчи на терена. До края на срещата имаше още една голова ситуация, при която Димитър Рангелов остана очи в очи с Березовски, но не успя да го преодолее на около 20 метра от вратата. Ето и съставите на двата отбора: За България: Николай Михайлов, Йордан Минев, Николай Бодуров, Иван Иванов, Веселин Минев, Светослав Дяков, Владимир Гаджев, Георги Миланов, Станислав Манолев, Ивелин Попов, Илиян Мицански. За Армения: Березовский, Ховсепян, Арзуманян, Мкръхтян, Едигарян, Газарян, Мовсисян, Мкоян, Мхитарян, Хайрапетян, Озбилис. Sportni.bg