Ливърпул започна с победа участието си в турнира Лига Европа, след като спечели с 5:3 гостуването на швейцарския Йънг Бойс в среща от Група "А" на втория по сила европейски клубен турнир.

Грандът от Мърсисайд, който в неделя посреща Манчестър Юнайтед в дербито на Висшата лига на Англия, бе единственият английски тим, който спечели мача си в първия кръг на груповата фаза на турнира. Нюкасъл направи 0:0 като гост на Маритимо в Португалия, а Тотнъм завърши без попадения у дома срещу Лацио. Иначе, тимът, воден от Брендан Роджърс, бе в Швейцария без по-голямата част от звездите си. Стивън Джерард, Пепе Рейна, Луис Суарес, Глен Джонсън, Мартин Шкъртел, Даниел Агер и Джо Алън не пътуваха с отбора за алпийската държава. Ливърпул, които изиграха своя мач номер 100 в Купата на УЕФА и наследника на турнира Лига Европа, все пак победиха след автогол на Джухани Оджала и голове на Анди Уиздъм, Себастиен Коутс, Джонджо Шелви, който се разписа на два пъти. Нуцоло, Оджала и Гонсало Сарате пък вкараха за домакините. В другия мач от групата, Удинезе и Анжи Махачкала направиха 1:1. Сръбският гранд Партизан, с Иван Иванов в състава си, направи 0:0 като домакин на Нефтчи Баку в първия мач от Група "Н", докато Станислав Манолев бе резерва при загубата на ПСВ Айндховен като гост на Динпро в Украйна с 0:2 в среща от Група "F". Националният ни вратар Николай Михайлов бе 90 минути на вратата на холандския Твенте при домакинството на Хановер 96 от Група "L", което завърши 2:2, а носителят на трофея Атлетико Мадрид започна с класически успех при гостуването на Апоел Тел Авив.