Има две основни причини туристите да заобикалят обектите ви. Първата е, че, за нещастие на Шумен и неговите паметници, те не са възстановени достатъчно добре, така че да са атрактивни за туристите. Втората причина е мениджмънта и маркетинга.
Това каза днес пред журналисти във Велики Преслав директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
“Туристите не се интересуват от Венецианската харта, която уж забранявала да се възстановяват докрай крепостите. Вижте на крепостната стена на Плиска няма нито един зъбер, за да знаеш, че е крепост. Базиликата, най-голямата в Европа, също не можеш да познаеш, че е църква. В Преслав развалините са още по-ниски. На шумeнската крепост има една кула със зъбери, сега поставиха още 5 зъбера , но все още има какво да се направи”, каза проф. Димитров. Според него обаче още по-важно е обектите да се управляват и рекламират правилно. “Това не е работа на музейните работници, това е работа на общините да намерят хора пиари. В интерес на истината Никйолай Овчаров сам си го прави за Кърджали и Перперикон, аз го правя за южното черноморие, но могат да се наемат професионалисти, които да го правят и тука”, каза историкът.
По този начин, според него, старините в Шуменско ще могат да станат привлекателни за 3-4 милиона туристи, които почиват всяко лято на северното черноморие.
ШУМ.БГ
Коментари
Маркетинга
Шумен няма потенциал за туризъм. Просто няма никакви обекти, които биха привлекли туристи. Плиска - врата у поле, мизерен музей с парчета от грънци и планове на стари сгради. Пред него 4-5 големи делви, подредени в квадратчета камъни. Шумен, Велики Преслав - същата работа, малко повече медни парички в музея. Навсякъде фрагменти от крепости (ново строителство). Смешен паметник на мелагоманията. Проблемът не е толкова в състоянието, реставрирането и пр., а по-скоро в мащаба на старините. Те са нашенски забележителности, нищожни на фона на Европа и света. Интересни за много ограничен кръг специалисти. Туристът е дошъл на почивка и търси сензация - вампири, кости на светци, русалки, извънземни, пищималчето на светията, гащите на царя, девствения пояс на балдъзата на везира и пр. То е както в музиката - хората слушат Азис и Лили Иванова, а не Райна Кабаиванска.
до Маркетинга
Прав си, за съжаление!
и(Историк
Докато другарката Ж. Тонева отговаря за туризма и назначава семейни приятели и бивши комсомолски кадри за шефове в туризма, нама как да е друго. Можещите и знаещите нямат шанс и туристите като поточета ще заобикалят Шумен и ще се вливат в Търново! Ех, шуменци, кога ще ще погледнете! нали и този град трябва да има бъдеще?!
Анонимен
Това да имаш Дервиша, Патлейна, яз. Тича, Камчия, Букаците, Шум. плато, Мадара, Плиска, Преслав, Шум. крепост и да ми говориш, че нямало нищо интересно за туристите си е престъпление, имааааааааааааааа, ама идеи и желание няма, търтеи !!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
"Tова
да имаш Дервиша, Патлейна, яз. Тича, Камчия, Букаците, Шум. плато, Мадара, Плиска, Преслав, Шум. крепост и да ми говориш, че нямало нищо интересно за туристите си е престъпление, имааааааааааааааа, ама идеи и желание няма, търтеи !!!" - Ти нещо не си добре с мисленето и разсъждаването бе човек,ами нали точно това е казано бе,че Шумен разполага с такива забележителности,но за съжаление нищо не се прави за техното развиване - макетинг,реклами,реставрация истинска и т.н. Всички ли в този край сте като "анонимен" бе,с трудно на моменти и идиотско мислене ?
Бриянда
еееееееееееееееееее
най-после....!!!!
точно така!!! дайте работа на рекламните ателиета,
аз лично мога и снимки да предоставя на хубави места в шуменско...
ако някой има нужда от помощ :D:D:D:D
да вземат да се завъртят малко парите и в тоя град,
да се раздвижи този застой,
тук има какво да се види... но няма кой да разкаже на хората, да ги поведе по пътеките
Анонимен
Защо изтрихте доктора от 7:15?Във всяко отношение този сайт не е шуменски.qwer да не е ваш служител?
запознат
Да, всичко е много лесно на приказки, но воля за действие няма. Във време на развити технологии е недопустимо да се дават милиони левове за трупане на камъни и възстановяване на крепости. Времето ни ги е завещало такива, такива трябва да си поддържаме и гледаме. Нови "крепости" по морето колкото искаш. Тези паметници, за които иде реч не бива да се превръщат в атракциони, те са нашето национално богатство. Ако се срамим от Плиска и Преслав значи се срамим от самите себе си. Друг е въпроса, че рекламата и популяризирането може да е на по-високо ниво. Да вместо да се дават милиони левове заровени в камък нека се дадат за социализация на паметниците и най-вече за мултимедийно представяне и триизмерни възстановки. Това би направило по-голямо впечатление на туриста отколкото издигането на зъбери, защото чрез компютърната графика можеш да представиш различните гледни точки, а не само моментното решение на някой архитект и некадърното изпълнение на някоя строителна фирма. С една такава реставрация вместо да изпишем вежди можем да извадим очи. От националните ни паметници може да не остане НИЩО, защото това не е къщата на дядо, която ако не ни харесва може да допостроим. Нека да не превръщаме историята си и националното си достойнство в атракция.