Етиопката Месерет Хайлу спечели световната титла в полумаратона при жените. Състезанието се проведе днес в Каварна.

Африканката стигна до победата с най-добър личен резултат 1:08.55 часа. Втора остана нейната сънародничка Фейсе Тадесе с най-добър свой резултат за сезона и само секунда изоставане от победителката. Бронзът остана за Паскалия Кипроеч от Кения с резултат :1:09.04 часа. Най-предно класираната българка бе Анита Кръстева, която зае 51 място с лично постижение от 1:21.56 часа. Силвия Дънекова остана 55-а от общо 57 завършили състезателки с време 1:24:7. Веднага след нея се нареди Ивета Бонова, финиширала за 1:25:02.

Точно 179 атлети потвърдиха участие в 20-ото Световно първенство по полумаратон у нас. При мъжете, които ще завършат по-късно днес, ще вземат участие 111 състезатели от 46 държави.

В момента в Каварна над 500 човека свързани с организацията на най-престижното състезание в историята на леката атлетика в България. Екипът на Българска федерация лека атлетика (БФЛА) подготви шампионата заедно домакините от Община Каварна и пратениците на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ).

Наградният фонд на Световното първенство в Каварна е 245 000 долара, като от него победителите при мъжете и жените ще получат по 30 000 долара, а шампионите в отборната надпревара по 15 000. Премията за световен рекорд е 50 000 долара. /БГНЕС