Пилотът на Ямаха Хорхе Лоренсо триумфира за втори път в кариерата си в световния шампионат по мотоциклетизъм в клас MotoGP, въпреки че финишира втори в Гран При на Австралия.

Представителят на домакините Кейси Стоунър стартира от полпозишън и записа шестата си поредна победа пред родна публика на пистата "Филип Айлънд". Лоренсо, който спечели първата си шампионска титла в MotoGP през 2010 г., си осигури първото място кръг преди края на сезон 2012, след като конкурента му за титлата Дани Педроса от тима на Хонда отпадна от надпреварата още във втората обиколка. Стоунър спечели старта с време 41 минути и 1,324 секунди, Лоренсо изостана от него с 9,223 секунди. В тройката намери и британецът Кал Кръчлоу (на 14,570 сек. зад Стоунър). По този начин Лоренсо събра 350 точки и не може да бъде застигнат от Педроса, който изостава с 43 точки. Стоунър е трети с 238. Последният старт за сезона ще се проведе във Валенсия на 11 ноември. /БГНЕС