Пещера „Бисерна” ще бъде отворена за туристи, а камери ще излъчват онлайн живота на прилепните колонии. Това ще стане с реализацията на спечелен от ПП „Шуменско плато“ европроект за 4,9 млн.лв, от които 2,7 млн.лв са само за пещерата. 

С парите ще се направи атрактивно осветление, видеонаблюдение и климатизация, както и уникален по своя род „тунел в тунела”, по който посетителите ще минават без да безпокоят защитените от закона прилепи. Отделно ще се изградят системи за наблюдение на пещерния микроклимат, за отчитане нивата на радона, за тектонските микродвижения, а на входа ще се сложи сензор за броене на прелитащите навън и навътре прилепи. Всички данни ще се предават безжично към информационен център.

„Ще поставим повече от 30 камери, сигналът от няколко ще пуснем свободно в интернет, за да могат хората да гледат какво става вътре. За интериорно LED осветление имаме достатъчен бюджет – над 1 млн.лв, затова сме убедени, че пещерата ще стане изключително атрактивна за посетителите”, каза за ШУМ.БГ директорът на парка Десислав Милев. Той обясни, че подобна техника няма да има в никоя друга пещера в страната.

За да решат проблема с осигуряването на спокойствие на прилепите, които 11 месеца в годината живеят близо до входната галерия, от парка са решили да приложат абсолютно иновативна техника. „Ще направим тунел с дължина над 40 метра от входа на пещерата до вътрешността й, по който ще минават посетителите. Проучвахме въпроса, но не открихме някъде по света да са правили подобно нещо”, каза Милев. Тунелът ще е с височина 1,80 метра и ширина 1,50 метра, но трябва и да е от твърд и шумоизолиращ материал. Строителите ще имат на разположение ограничено време, тъй като само през март прилепите напускат пещерата за един месец, а е немислимо да се работи, докато летящите мишки са наоколо.

След като бъде завършена, пещерата ще бъде отворена за туристи, които ще могат да я посещават срещу невисока входна такса. Паркът ще назначи и специален пещерен гид.

„Имаме уникалната възможност със средства от ЕС да направим нашата пещера привлекателна. Проектът ще допринесе за развитието на туризма и ще носи приходи на общината”, каза Десислав Милев.

На предстоящата на 20-ти декември сесия на Общинския съвет предстои да се гласува предоставяне на безвъзмездно и безсрочно право на строеж, за да могат да стартират процедурите по избор на изпълнители.

В „Бисерна“ живеят няколко вида пещерни безгръбначни и над 10 вида прилепи и е известна като едно от най-големите зимни местообитания на тези животни в Североизточна България. Общата дължина на пещерния комплекс с всички разклонения е около 3000 м., като нормално проходима, т.е. без необходимост от специализирана екипировка, е до около 800 метра.

ШУМ.БГ