Американският президент Барак Обама кацна на летището в Тел Авив. Това е първата визита на стопанина на Белия дом в страната, след като започна неговия втори мандат през януари тази година, предаде Франс прес.

Визитата на Обама в Израел и палестинските територии ще продължи три дни. Той ще разговаря в Йерусалим с израелския премиер Бенямин Нетаняху и в Рамала с палестинския президент Махмуд Абас.

Според американски представители целта на визитата на Обама в Израел е придаване на импулс в отношенията му с Нетаняху, с когото имаха деликатно сътрудничество по време на първия му мандат.

По време на посещението не се очаква пробив в близкоизточния мирен процес. Самият Обама каза преди визитата си, че неговата цел е да чуе от израелския премиер и от президента на Палестинската автономия техните гледни точки за отношенията между тях, тяхната стратегия и визия за развитието на диалога. /АФП