Новият китайски президент Си Цзинпин пристигна в Русия на първото си посещение в чужбина след встъпването си в длъжност, за да възобнови икономическите връзки и "стратегическото партньорство" между двете държави.

Самолетът на китайския президент кацна малко преди 12 ч местно време (8 ч по Гринуич) на летище Внуково в руската столица. "Фактът, че приятелска Русия беше избрана за първа дестинация за моя държавна визита показва особения характер на нашите стратегически отношения", заяви Си в интервю за руски медии преди визитата.

Си Цзинпин, който встъпи в длъжност миналата седмица като президент на Китайската народна република, след като пое юздите на Комунистическата партия през ноември, отговаря на поканата на Владимир Путин. Руският президент направи посещение в Китай през юни 2012 г., по-малко от месец след като встъпи в длъжност.

"Днес руско-китайските отношения процъфтяват и преминават през най-добрия период във вековната си история", заяви Путин в интервю за официалната осведомителна агенция ИТАР-ТАСС. В последните две десетилетия икономическият обмен доминираше руско-китайските отношения, като Москва предоставяше на Пекин военни и космически технологии и петрол, а внасяше масово китайски потребителски стоки.

"В последните 20 години двустранният търговски обмен нарасна 14 пъти и достигна в последната година рекордните 88,2 милиарда долара", заяви китайският президент. Един от приоритетите е обменът да достигне "100 милиарда долара до 2015 г." и "да се развие партньорството в енергийната област", допълни той.

По време на визитата ще бъде подписано споразумение за увеличаване на износа за Китай, заяви руският енергиен министър Александър Новак, цитиран от икономическия ежедневник "Ведомости". "Сега ние доставяме 15 милиона тона годишно, а 50 милиона тона не е недостижима цел", посочи от своя страна президентът на Роснефт Игор Сечин в интервю за държавната телевизия Росия 24. "Разглеждаме възможностите за съвместно изследване на континенталното плато. Има проекти за развитие на континентални находища, включително в Източен Сибир, с нашите китайски партньори", заяви Сечин.

Русия, която се стреми да разнообрази доставките си на горива извън Европа, иска да финализира газово споразумение за доставянето на Китай на близо 70 милиарда куб. м. газ в идните 30 години. Говорителят на Газпром Сергей Куприанов заяви, че споразумение може да бъде подписано по време на визитата.

Русия и Китай ще подпишат също така предварително споразумение за участие на китайските компании в развитието на руския Далечен Изток и за инвестиране в строежа на пътища и в телекомуникационни проекти.

Сирия, на която двете страни са съюзници, и Северна Корея, която миналия месец извърши третия си ядрен опит, също ще заемат важно място в разговорите на двамата държавни глави. /АФП