Правителството на Кипър готви законопроект за въвеждане на многостепенен данък върху депозитите над 100 хиляди евро. Данъкът може да достигне от 22% до 25%, съобщава в събота сайтът на деловото издание "Нафтемборики".

Това все още се обсъжда. Иначе Кипър е в центъра на финансовото внимание на света. Или поне в един от центровете. Правителството в Никозия ще внесе законопроекта в парламента, след като го съгласува с тройката кредитори /ЕС, ЕЦБ, МФВ/. Според изданието кредиторите не са съгласни с всички мерки. Данъкът може да засегне само влоговете в най-голямата банка в страната Bank of Cyprus, отбелязва "Нафтемборики". Данъкът трябва да донесе 3 милиарда евро.

По-рано директорът на Bank of Cyprus Андреас Артемис призова политиците да не прекаляват с въвеждането на данъка върху депозитите, заявявайки, че последиците ще бъдат "мрачни".

Парламентът на Кипър прие през нощта срещу събота пакет от 9 закона за финансово оздравяване на банковата система. В събота президентът на Кипър Никос Анастасиадис и лидерите на политическите партии заминават за Брюксел, за да обсъждат последиците от приетите закони.

Планираното облагане на влоговете в Кипър предизвика паника сред вложителите. Във вторник парламентът отклони законопроект за такова облагане, но сега отново се обсъжда подобен план. А в събота и парламентът на Кипър вече се ангажира в състезанието с часовника, за да завърши преди понеделник спасяването на финансовата система, концентрирала огромни капиталови средства на средиземноморския остров и парализирана от седмица насам, пише АФП.

За да се избегне фалит на кипърската икономика, народните представители приеха в петък вечерта първите стъпки, свързани с плана за преструктуриране на банковия сектор в страната, създаването на фонд за национална солидарност и ограничаване на движението на капитали, за да се избегне прекомерен натиск върху банките при възобновяването на дейността им, насрочено за вторник.

Депутатите се разделиха малко преди полунощ, без да определят дата и час за разглеждане на други текстове, най-противоречивите от които предвиждат да са създаде специалния данък, който може да стигне до 15% в зависимост от размера на влога, съобщи обществената телевизия.

Насрочената за следващата седмица среща на върха ЕС - Япония бе официално отложена, а финансовите министри на страните от еврозоната ще се срещнат в неделния следобед в Брюксел, за да намерят решение на кризата в Кипър.

В Кипър банките са затворени от 17 март и не се извършват никакви трансфери. Положението става критично за много фирми, които не могат да плащат на доставчиците си.

В останалата част от ЕС, нервността на партньорите на Кипър става все по-осезаема. За разлика от тях, финансовите пазари, се показват малко по-оптимистично настроени по кипърския въпрос и еврото поскъпна спрямо долара в петък.

Демонстранти, сред които особено застрашените банкови служители, се събраха в петък вечерта около парламента в Никозия, където тридесетина млади хора със скрити лица изгориха знамето на ЕС пред полицейските барикади с викове "данъкът е кражба".

Кипър трябва да намери до понеделник 7 млрд. евро. Това е повече от 1/3 от БВП за година - за да може да получи международна помощ. Ако Европейската централна банка не продължи да осигурява спешна ликвидност на банките в Кипър, някои тях ще фалират веднага.

След два дни преговори в Москва с кипърският министър на финансите Михалис Сарис, Русия показа, че не се интересува от предложенията на Никозия. Руският премиер Дмитрий Медведев увери, че Русия "не затваря вратата" за подкрепа на Кипър, но Никозия трябва да намери решение с ЕС по отношение на кризата.

В Никозия, където изглежда икономиката работи на празен ход, много кафенета, ресторанти или сервизи отказват плащане с кредитна карта или чек.

"За три дни забелязах, 70% спад на посещаемостта. Като цяло, резервации са за петък и през уикенда. Но нямам почти никакви резерви за следващите няколко дни и не зная дали ще отворя следващата седмица ", каза Струтос Демос, управител на ресторант в центъра на столицата Никозия.

А днес в Кипър се открива туристическият сезон. /БГНЕС