Кипърското правителство съобщи, че днес ще разговаря в Никозия с делегация на Тройката кредитори относно начините да бъдат събрани няколко милиарда евро срещу спасителния план. Заминаването на президента Анастасиадис за Брюксел зависело от резултатите от тази среща.

Кипърските власти започнаха надбягване с времето, за да сключат преди понеделник с европейските си партньори този спасителен план, след като Европейската централна банка обяви, че същия ден при отсъствието на приемливо споразумение ще затвори кранчето на ликвидностите за банките.

Правителството ще реши дали президентът Никос Анастасиадис ще отлети за Брюксел след срещата с Тройката ( ЕЦБ-ЕС-МВФ) в министерството на финансите, заявява правителственият говорител Христос Стилианидис, цитиран от интернет сайта на телевизия Сигмалайф.

Според него на срещата ще бъде обсъден проектозакон за облагане на банковите депозити на най-голямата банка в страната - Кипърската банка, която бе силно разклатена от дълговата криза в Гърция, а в събота или в неделя може да има гласуване в парламента.

Преди това кипърската агенция CNA предаде, Анастасианис и водачите на политическите партии отиват в Брюксел за разговори с ръководителите на Евросъюза за спасителния план за острова.

За да избегнат банкрут на икономиката на страната кипърските депутати приеха в петък вечерта първите мерки, свързани с плана - преструктуриране на банковия сектор на острова, създаване на солидарен фонд и ограничаване на движението на капитали, за да бъде избегнат прекалено силния натиск върху банките при отварянето им, предвидено според местните медии за вторник.

Остава им да се произнесат по още няколко проектозакона, най-оспорвания от които е извънредното облагане, което може да стигне 15%, на банковите депозити над 100 000 евро. За Кипърската банка тази такса може да е между 20 и 25%, изтъкват местните медии.

Кипър трябва да намери до понеделник 7 милиарда евро – повече от една трета от БВП на страната, за да бъде деблокирана международна помощ от 10 милиарда евро от Тройката. /АФП