На 24 март в Македония ще се проведат местни избори, които опозицията определя като референдум за недемократичното управление на премиера Никола Груевски.
Днес 1 740 000 гласоподаватели са призвани да се явят в 2976 избирателни секции в цяла Македония, за да изберат кметове и съветници в 80 общини и столицата Скопие. Около 350 кандидати ще се състезават за местните органи на властта. За честността на изборите ще следят 8400 местни и 410 чуждестранни наблюдатели.
Основната битка ще се разиграе между управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски и опозицията, обединена около СДСМ на бившия президент Бранко Цървенковски.
За гласовете на голямото албанско малцинство ще спорят Демократичният съюз за интеграция /ДСИ/ на Али Ахмети, коалиционен партньор на Груевски, и опозиционната Демократическа партия на албанците /ДПА/ на Мендух Тачи.
През последните 20 дни на предизборната кампания партиите, коалициите и независимите кандидати представиха своите платформи и кандидати, като се фокусира главно върху обещания за подобряване на местната инфраструктура.
Едновременно с това социалдемократите настояват, че гласуването трябва да се приема като референдум за настоящото управление на Груевски, който през последните години се прослави със своя авторитарен стил, потискане на свободата на словото, отдалечаването от ЕС и НАТО, както и опити за разпалване на етническа омраза. Опозицията настоява за провеждането и на предсрочни парламентарни избори, които могат да се състоят през есента.
През последните месеци политическата криза в страната ескалира. На многолюден митинг на 29 октомври 2012 г., какъвто македонската столица не беше виждала, опозицията призова премиера днешните местни избори да бъдат проведени заедно с предсрочен парламентарен вот, както и с референдум за евентуалното споразумение с Гърция по спора за името на страната. Като че ли тогава най-сбитото определение на безумното управление на Гуевски даде лидерът Либералнодемократическата партия Андрей Жереновски: "Целият свят ни се смее. Вижте какво пише чуждият печат за нас. Всички те описват Скопие като най-големият "Дисниленд" в света. Ние сме единствената държава, където за три върби платихме над 250 000 евро. Всяка една от тях Груевски кръсти лично Вяра, надежда и любов. Както знаете навсякъде по света надеждата умира последна, а тук тя изсъхна първа".
На 24 декември македонският парламент в отсъствието на опозицията и журналистите прие без дебат Закона за бюджет 2013, стигна се и до сблъсъци между протестиращи и полиция. Това принуди СДСМ да бойкотира заседанията на парламента. Неговият лидер Бранко Цървенковски обяви, че тази дата ще остане в историята - като един велик и трагичен ден.
"От днес в Македония няма парламент, няма Конституция, няма правителство. В страната действа диктаторски режим", каза още Цървенковски и подчерта: "Днес Груевски направи решителната крачка и Македония получи своя Милошевич". Според него премиерът се опитал да предизвика кръвопролитие. Бранко Цървенковски предупреди Груевски, че след като е решил да действа като Милошевич, и той ще преживее своя 5-ти октомври / на тази дата през 2000 година в Сърбия бе свален диктатора Слободан Милошевич – бел. ред./.
След това последваха седмици на масови протести срещу управлението на ВМРО-ДПМНЕ, опозицията заплаши да бойкотира местните избори. Тя се съгласи да участва в тях едва след споразумението от 1 март, постигнато с посредничеството на Европейския съюз.
Само с честни и демократични местни избори Македония може да очаква положителен доклад за своя напредък. Това предупреждение отправи по-рано тази седмица в Брюксел представителят на Европейската комисия Стефано Санино при срещата си с вицепремиера Фатмир Бесими. През декември Съветът на ЕС заяви, че всяко решение за започване на преговори за присъединяване на Македония ще се базира на специален доклад на Европейската комисия, който ще бъде оповестен на 16 април. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар