Решителна среща за нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово започна в Брюксел под егидата на ЕС с надеждата за постигане на компромис относно ограничена автономия за Северно Косово, населено предимно със сърби.

Срещата е осмата между сръбския премиер Ивица Дачич и косовския му колега Хашим Тачи в Брюксел от възобновяването на преговорите през октомври 2012 г. "Мисля, че трябва да бъде постигнато споразумение, въпреки че това няма да е лесно", заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън в комюнике. "Не трябва да пропускаме тази възможност", допълни тя.

Подобно на предишните срещи, Аштън ще се срещне отделно с двамата премиери Дачич и Тачи преди провеждането на тристранна среща, съобщи говорителка. Поради това срещата може да се проточи подобно на последната, която приключи в полунощ на 20 март.

Изходът от нея остава много несигурен. Сръбският президент Томислав Николич заяви вчера, че е песимист относно постигането на споразумение, като изтъкна неотстъпчивостта на косоварите. "Идващите от Прищина изявления, които ни поставят на практика пред свършен факт, не са окуражителни", заяви сръбският държавен глава.

Двете страни трябва да се споразумеят за организацията на общините, в които сърбите са мнозинство, главно около град Митровица в Северно Косово. Тази област до голяма степен убягва от контрола на Прищина пет години след обявяването на независимостта на Косово, която Сърбия не признава.

Сърбия иска създаването на асоциация на общините, населени предимно със сърби, която да разполага с изпълнителни правомощия в областта на сигурността, полицията и правосъдието, но за момента Прищина не е съгласна. Тачи заяви, че подобна асоциация в никакъв случай няма да притежава изпълнителни и законодателни правомощия.

Ако бъде постигнато официално споразумение, Сърбия се надява да получи дата за започване на преговорите за присъединяване към ЕС на срещата на върха на съюза през юни. ЕК трябва да публикува доклад с оценка на напредъка на Сърбия в средата на април. Косово пък се надява да получи положителен сигнал за бъдещо присъединяване към ЕС, което обаче вероятно ще отнеме много време. /АФП