Сърбия и Косово си отправиха днес взаимни обвинения за провала на вчерашните преговори в Брюксел за сключване на споразумение за нормализация на отношенията си, като същевременно всяка от двете страни уверява, че е готова да продължи усилията за намиране на компромис.
В Белград президентът Томислав Николич събра днес премиера Ивица Дачич и вицепремира Александър Вучич, за да бъдат обсъдени по-нататъшните стъпки след този провал. След това съвещание президентският съветник Марко Джурич заяви, че "ситуацията наистина е трудна". "В близките дни държавните ръководители ще трябва да вземат изключително трудни решения и да ги обсъдят детайлно с общественото мнение", посочи Джурич.
Официален източник, пожелал анонимност, заяви, че ЕС е предложил на двете делегации да подпишат нещо като принципно споразумение, "в което да залегне досегашният напредък и да се оставят детайлите за по-нататъшни преговори". Според същия източник косовският премиер Хашим Тачи е отхвърлил тази идея. "Ние все още разполагаме с 5-6 дни, за да постигнем споразумение преди доклада, който Еврокомисията трябва да публикува на 16 април и който след това трябва да бъде връчен на европейските лидери преди срещата им на върха през юни", продължи високопоставеният сръбски източник.
Преговорите навлязоха в задънена улица по въпроса със степенна на автономия, с която разполагат общините с преобладаващо сръбско население в Северно Косово, които де факто се изплъзват от контрола на Прищина. Белград предлага създаването на "асоциация" на тези общини, които да имат изпълнителни правомощия в сигурността, полицията и правосъдието. "Сърбия иска да знае подробно как ще бъдат назначавани офицерите от полицията и съдиите и иска да издейства създаването на нещо като мини-правителство на косовските сърби, което да има изпълнителни права", заяви източникът.
Позицията на Прищина, разбира се, е диаметрално противоположна. "За съжаление Сърбия отново показа, че не е готова за мир... Що се отнася до Косово, ние отново проявихме воля за преговори, но Сърбия отново постави препятствие", заяви косовският вицепремиер Беджет Пацоли. Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън съобщи, че нова среща под егидата на Брюксел не е предвидена. Двете делегации "ще се върнат в своите столици и ще имат консултации... и в следващите дни ще ме запознаят с позициите си", посочи тя.
В Прищина все повече се чуват мнения да се поиска по-голяма роля на Вашингтон в процеса на преговори, тъй като САЩ са главният съюзник на Косово. "Никакъв процес на Балканите не е функционирал без силната и пряка намеса на САЩ. Сега те трябва да приемат по-силна роля", в диалога Сърбия-Косово, заяви Валон Муртезай, професор по политически науки в Университета в Прищина. Той визираше по-конкретно Дейтънското споразумение, с което бе сложен края на войната в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.).
Диалогът Сърбия-Косово започна през 2011 г., но в него не се обсъжда въпросът с независимостта, която Прищина обяви преди 5 годни. Сърбия е против тази независимост, която не е призната от 5 страни членки на ЕС. Диалогът обаче доведе до напредък, който изглеждаше немислим преди няколко години. През декември м.г., например, бе постигнато споразумение за граничните пунктове между Сърбия и Косово.
Но без съгласието на Прищина Белград, който силно желае да започне час по-скоро преговори за членство в ЕС, ще трябва да чака това незнайно колко.
АФП
Коментари
Анонимен
загинаха при нападението на талибани . мюсюлманска държава в центъра на европа