Над 400 участници се събраха за пети път Шумен, за да доказват уменията си в Националния фестивал на мажоретния танц „Мадарски конник".
След дефиле през централната градска част, отборите се спряха пред сградата на Общината, където бяха приветствани от кмета Красимир Костов. “Шумен е град с уникален исторически и културен облик. Град на първенствата, град на бъдещето, град на младежта, град на надеждите. Във всичко това мажоретният фестивал се вписва достойно и допълва с красивото си присъствие новата ни културна летопис”, каза в приветственото си слово градоначалникът и даде началото на фестивала, като преряза сноп балони. Състезателната програма на фестивала продължава утре, 19 май, от 10,00 часа, в зала "Младост". Съставите ще се надпреварват в три категории: традиционал корпус, параден корпус и помпони, а закриването е предвидено около 15.00 ч.
След началото на мажоретния фестивал, събралата се публика се премести в “Селището на историята”, в парка до общината, което бе открито от кмета. “Преди всичко ми разрешете да изкажа благодарност и признателност към хората, които направиха известно писмото на Минас Пъжъшкян. И това са: откривателят и първи преводач Агоп Орманджиян, Доротея Георгиева, която го подложи на научен анализ и на Негово Превъзходителство господин Арсен Схоян – извънреден и пълномощен посланик на Република Армения, който съдейства за още един съвременен превод на писмото”, заяви Костов в приветствието си. “Когато науката не прави достатъчно, когато исторически факти остават само на хартия, трябва да се намеси местната власт. Затова ръководството на Община Шумен реши да отстояваме по достоен начин първото гражданско честване на Кирил и Методий, състояло се в нашия град на 11 май 1813 година. И какъв по добър повод от навършващите се 200 години”, обобщи кметът. 12 живи картини са представени в “Селището на историята”, където в шатри може да видите „Преславска книжовна школа”, „Първото читалище”, „Просветното дело в Шумен, първото театрално представление с участие на актьори от ДКТ „В. Друмев”, първия симфоничен оркестър, първия телеграф в Шумен и др. “Селището на историята” ще бъде отворено и утре, до 14.00 часа.
До полунощ продължава и Нощта на музеите в Регионалния исторически музей. Там посетителите ще могат да видят на живо „разкопки”, ще могат да си направят колие или медальон от мъниста по антични сюжети, ще пробват да научат нови хора, ще разгледат сладката захарна експозиция от 13 инсталации, които представят картини на култови обекти от България и региона.
Кулминацията на вечерта бе впечатляващ 3D спектакъл, съчетаващ много светлинни и пироефекти. Той започна малко след 21.00 ч. пред сградата на общината.
ШУМ.БГ
Коментари
леки
Пак ще се шибаме като зайци в храстите след като се почерпим довечера.
Анонимен
В днешно време всеки гледа кино у дома си
Анонимен
Че няма да станем столица на културата то е ясно,но защо не погледнете малко по-ведро на нещата.Оценете поне труда на децата ,които репетираха дни наред за да се случи и нещо весело в нашия град.
шуменец .
Добре че са децата в този град . Най невинното и красиво нещо на света .Само че защо ли политиците не погледнат на тях с моите очи . Да извадят нещо от техните бездънни жобове и дададат на децата . Стига са си тъпкали търбусите .
До 1234
Откъде ти хрумна, че в изискванията е и летище? Миналата година европейска столица на културата беше гр. Вранов над Топлоу в Словакия. Градец, по-малък от Шумен, за който едва ли някой е чувал. Така че нека не отписваме родния си град от надпреварата и да не бъдем такива песимисти!
4400
който е против културните мероприятия е или турчин или див селянин
a
Aз не съм против културните, а смо против псевдокултурните мероприятия
d
хаха браво 4400 затвори им проклетите усти :д
* Коментар транслитериран от системата
3 5баш майстора
Какъв европейски град бе ,какви щуротии.Само да минеш по ул.Охрид под пожарната и е достатъчно.Цялата е за преасфалтиране щото е в дупки навсякъде,а те изкопаха точно пред пожарната ,а другото няма да запълват.За какво става въпрос само.А ние плащаме данъци на тези мръсни пияни крадци.