На снимките виждате един от няколкото най-преки подходи между площад „Гривица” и част от улиците в кв. „Б. Българанов”.
Забележете какви интересни, ”екзотични” растителни видове прехвърлящи човешки ръст и почти готови да достигнат този на дърветата са характерни за тази географска ширина!
По-долу ви предлагам кратка извадка от ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ
„ Биологичното разнообразие е неразделна част от националното богатство и опазването му е приоритет и задължение за държавните и общинските органи и гражданите.”
Защитени зони и национална екологична мрежа
Държавата изгражда Национална екологична мрежа, включваща: защитени зони като част от Европейската екологична мрежа "НАТУРА 2000", в които могат да участват защитени територии....
......Националната екологична мрежа цели: дългосрочното опазване на биологичното, геологичното и ландшафтното разнообразие; създаването на условия за генетичен обмен между разделени популации и видове; участието на Република България в европейските и световните екологични мрежи; ограничаване на негативното антропогенно въздействие върху защитени територии.”
Защитени растителни видове
Чл. 40. (1) За растителните видове се забраняват: брането, събирането, отрязването, изкореняването или друг начин на унищожаване на екземпляри в техните естествени области на разпространение; притежаването, отглеждането, пренасянето, превозването, изнасянето зад граница, търговията и предлагането за продажба или размяна на взети от природата екземпляри; Забраните по ал. 1 са валидни за всички жизнени стадии от развитието на растенията.”
Явно е, че квартал „Боян Българанов” е станал част от националната екологична мрежа, респективно от „НАТУРА 2000” заради наличието на защитени растителни видове на негова територия! Жителите му трябва да са горди с този факт, вместо да се питат, защо там служителите по чистотата косят избирателно и никога не третират площите с препарати против кърлежи и бълхи! Остава открит само въпросът – как така общината е пропуснала да се похвали на обществеността с този факт?!
Росица Стоймерова, rosi7774@abv.bg
Коментари
Анонимен
Да,наистина е генгерлик.Не очаквайте общината да се сети за крайните и затънтени улици.Преди години имаше работливи дядковци и комшии,които косяха тук-таме.Сега това време отмина.Пари да се събират от частни лица и да се вика фирма е химера в днешно време.
така е!
Наскоро минах оттам...налагаше се служебно и се убедих,че картинката е абсолютно точна.Генгерлик е меко казано,то си е направо мечкадарник.Не знам какво не достига хора ли, техника ли, добро управление ли,слаба организация или както навсякъде се оправдават- ПАРИ.Това си е проблем и той стои навсякъде,но проблемите са затова да бъдат разрешавани, пък дори и да се впрегнат ресурси от трудовата сила на получаващите помощи братя роми!Помислете!!!
ощетена съпруга
Дъртите моми на квартал Боян Българанов вместо да хойкат по женени мъже да вземат една събота да почистят пътеката и около нея.Лесно е да правиш забележки и пишеш статии ама да се сетите да се съберете с мотиките не.
аз обичам змии
ама кой ва кара на пряко да ми минавате карайте си по царския път,кът не ви харесва си го почистете,за ленински съботници не сте ли чували.
123
Аз не разбирам,Боян Българанов квартал на Шумен ли е
Майка
Абсолютно съм съгласна с авторката. Колкото до чистенето, всяка година чистим около блоковете и по площадките. В крайна сметка се оказва, че чистят тези, които не цапат. А тези, които цапат сигурно само пишат по форуми.
Тритона
Ами като няма магарета и коне да пасат на моравата ще има много бурени! А забравих прасетата те където минат всичко изорават особено ако са пияни!
приятел
Съгласна съм с написаното в статията. Такова е състоянието на зелените площи почти в целия град. Вижте как изглежда тревата в квартал Херсон или по ул. Съединение до ученическия стадион. В скоро време не само кърлежи и бълхи, но и змии ще се разхождат в целия град. Надявам се някой в общината да се размърда и да вземе адекватни мерки.
данъкоплатец
Общината не се постара да се разчертаят пешеходните пътеки около обръщача /въпреки многобройните сигнали до различни институции/, та как ще се сети за тези неважни пътеки.