Българският национален отбор по футбол загуби и теоретични шансове за класиране на финалите европейското първенство в Австрия и Швейцария през 2008 г, губейки с 0:1 като гост на Албания. Мачът премина под диктовката на домакините, а голът в тяхна полза падна в 31-ата минута, когато Радостин Кишишев с глава си отбеляза автогол. Още в третата минута албанците нагледно показаха, че намеренията им да вземат точка или три от България са доста сериозни с мощен удар на Скела, който срещна напречната греда над Георги Петков. Непростим пропуск за Албания в 11-ата минута направи Салихи, който след центриране отляво се озова сам, на няколко метра от Петков, но ударът му от воле не намери целта. В ситуацията увисна Валентин Илиев, който обаче трябва да си подели вината с Томашич, позволил на нападателя в червен екип да се озове на удобната позиция. Българите отговориха със силен удар по диагонал на Мартин Петров в 14-ата минута, който обаче беше отразен в корнер от вратаря на домакините Беджай. Малко след това и Бербатов опита късмета си, отправяйки удар с глава, но топката отново бе уловена от албанския страж. Безобразно слабата игра на българската полузащита създаваше сериозни проблеми за целия тим. В желанието си за по-добра организация в центъра на терена напред се включваше Кишишев, а назад се налагаше да се връща Мартин Петров. Пореден слаб мач до момента правеше Стилиян Петров, а рязкото захлаждане на времето в последните дни явно вече бе приспало в зимен сън Димитър Телкийски. Нулева бе и ефективността на Ивелин Попов в дясната част на българската атака. Отличен рефлекс показа Георги Петков в 29-ата минута, когато Богдани изскочи сам срещу него и стреля по диагонал. Упоритостта на домакините даде резултат в 31-ата минута когато след изпълнение на пряк свободен удар от над 30 метра Кишишев с глава отклони топката, тя излъга Петков и се озова в мрежата му. Нашите направиха плах опит да притеснят албанската защита в 38-ата минута, когато след изпълнение на свободен удар Валентин Илиев скочи в наказателното поле, но защитата в червено овладя ситуацията. Веднага след това единствено невероятният късмет ни помогна да не инкасираме второ попадение, след като Богдани не можа да се възползва от удобна топка близо до малкия пеналт. Димитър Пенев направи опит да върне отбора в мача, като замени в началото на втората част двама от най-слабите на терена Стилиян Петров и Телкийски, вкарвайки на тяхно място Благой Георгиев и Чавдар Янков. Промяната даде резултат в 51-ата минута, когато Георгиев изведе в добра позиция Ивелин Попов, но ударът на младия играч на Литекс мина на сантиметри от вратата. Уникално глупав пропуск в 56-ата минута направи Мартин Петров, който оказал се сам на два метра от вратата, реши да играе технично и топката бе избита от голлинията. Демонстрация на тоталната безпомощност на "трикольорите" бе ударът на Станислав Ангелов в 65-ата минута, който отправен от дъгата на наказателното поле, в крайна сметка излезе в ... тъч. Албанците ни пожалиха и в 68-ата минута, когато играч в червено отправи каварен удар към Петков, българският вратар изби, а при добавката Богдани не бе достатъчно съсредоточен. Веднага след това, пак стражът на Левски отрази изстрел от пряк свободен удар. Чавдар Янков в 75-ата минута нанесе сериозен удар, който "опари" ръцете на Беджай, който обаче в крайна сметка улови сигурно кълбото. В 86-ата минута Мартин Петров стреля без подготовка, но топката профуча край левия страничен стълб на албанската врата. В 88-ата минута Христо Йовов нахлу отдясно, подаде на Бербатов в наказателното поле и капитанът заби неспасяемо топката във вратата на Беджах за 1:1. Венага след това глупава проява на Томашич доведе до дузпа в полза на Албания. Натурализираният хърватин игра с ръка в наказателното поле пред петков и наказателният удар бе повече от логичен. Георги Петков обаче показа отличен рефлекс и успя да избие топката в корнер. Във втората минута на продължението отново Петков извади нашите, спасявайки диагонален шут на играч на Албания. Единственият шанс за България да играе на финалите на Евро 2008 е да спечели две победи в оставащите два мача, а в същото време Холандия трябва да загуби и двата си мача.