Националният отбор на България по волейбол буквално постави САЩ на колене, след като победи с 3:1 гейма (25:20, 18:25, 25:23, 25:21) във втория мач между двата отбора за Световната лига. Родната селекция показа коренно различна игра в сравнение с вчерашния двубой, когато загуби с 0:3 гейма, и така записа пета победа от началото на надпреварата.

Българите демонстрираха повече самочувствие, организирани действия и класа, а това бе в основата на успеха им. Самоотвержените прояви на нашите момчета, невероятната блокада, прецизната защита и премереният сервис, бяха в основата на триумфа. А успеха ни изведе на първо място в Група А. След шест изиграни мач, България има 14 точки в актива и това ни превръща в едноличен лидер. Зад нас останаха Бразилия с 13 точки и САЩ с 11.

Българите взеха първия гейма след 25:20, показвайки великолепна игра в първата част като записаха цели 4 блокади, а добре насоченият сервис принуди на няколко пъти американците да грешат. Безкомпромисните атаки на Тодор Скримов, Цветан Соколов и Виктор Йосифов бяха в основата на успеха на нашите в първата част. А чудесната ни блокада ни донесе 25:20 през първия гейм.

Вторият гейм започна добре за домакините от САЩ. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за САЩ. Последваха силни минути за домакините. Добра атака на Максуел Холт позволи на американците да поведат с 12:7, а момчетата на Джон Спероу дръпнаха с 16:8 преди второто техническо прекъсване. В крайна сметка САЩ затвори гейма с 25:18. Тодор Скримов не показа висока концентрация при един сервис за американците, а това позволи на противника да се поздрави с успеха през тази част.

Третият гейм започна със силни начални минути за българите, които поведоха набързо с 5:2, а в основата на преднината ни бе отличният сервис на Виктор Йосифов. „Лъвовете“ се оттеглиха при 8:3 на техническо прекъсване. Цветан Соколов за пореден път в мача показа лидерски качества, а това доведе и до закономерни 5 точки преднина за волейболистите ни – 12:7. При шест точки аванс за българите (14:8) американците пожелаха прекъсване. Чудесната ни блокада обаче доведе комфортна преднина, а следващото техническо прекъсване дойде при 16:9. С подновяването на играта, американците опитаха да наваксат разликата, но великолепни Братоев и Йосифов запазиха аванса ни. В края на гейма САЩ намали дистанцията и стигна до 19:23. При 22:24 късметът изневери на Кларк и така България се озова пред възможност да затвори гейма и да ознаменува великолепната си блокада, прецизната игра в защита, както и премерените си сервиси с успех. Георги Братоев застана на сервис, но американците се справиха. Последва нова възможност за нашите, където Алексиев демонстрира безкомпромисност – 25:23.

В четвъртия гейм американците поведоха с 8:6, а и при този резултат двата екипа се оттеглиха за техническо прекъсване. Следващото техническо прекъсване в тази част дойде при 14:16. А след подновяването на играта последваха няколко разигравани, в които българи и американци последователно си разменяха точки. След атака на Тошко Алексиев родната селекция поведе с 19:17, а чудесен сервис на Йосифов доведе до три точки преднина в мача. Логично при този резултат американците поискаха техническо прекъсване. Невероятен Виктор Йосифов донесе още точка – 17:21. Отлични Салпаров, Братоев и Гоцев донесоха 23:20. А отиграване на Гоцев доведе мача до 24:21 в полза на нашите. Данаил Милушев направи първата си точка от блок в тази лига, но тя бе изключително сладка, защото донесе крайния успех – 25:21.

Състави:

САЩ: Кайл Колдуъл, Матю Андерсън, Карсън Кларк, Максуъл Холт, Пол Лотмън Дейвид Лий - Ерик Шоджи-либеро

Старши треньор: Джон Спероу

БЪЛГАРИЯ: Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Цветан Соколов, Георги Братоев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро