Кими Райконен спечели първата си титла във Формула 1, след като грабна победата в последния старт за сезон 2007 за Гран При на Бразилия на пистата "Интерлагос" край Сао Пауло. 28-годишният финландски пилот, който наследи в Скудерия Ферари седемкратния първенец Михаел Шумахер, стори това в седмия си сезон като пилот във Формула 1. На два пъти Райконен остана подгласник в шампионата - през 2003 година на Шумахер и през 2005 на Фернандо Алонсо. Другите двама пилоти с шанс да спечелят титлата днес - Алонсо и Люис Хамилтън от Макларън завършиха, съответно - трети и седми и така пропиляха шансовете си. Райконен завърши в крайното класиране със 110 точки, изпреварвайки само с една точка пилотите на Макларън Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо. Надпреварата в Бразилия премина драматично с голямо напрежение от начало до край и бе достоен финал на сезон 2007, белязан от скандала за промишлен шпионаж от страна на Макларън спрямо Ферари, довел до безпрецедентно наказание за тима на "сребърните стрели". Хамилтън, който беше абсолютен фаворит преди състезанието с 4 точки аванс пред Алонсо и със 7 пред Райконен, стартира лошо и това се оказа фатално за него. Стартиралият от първа позиция бразилец Фелипе Маса потегли отлично и поведе колоната, следван от Хамилтън. Още на правата до първия завой обаче 22-годишният британец бе задминат първо от Кими, а след това и от съотборника си Алонсо. Хамилтън се опита веднага да си върне третото място с изпреварване от външната страна на завой номер 4, но загуби контрол върху автомобила и излезе извън пистата, след което се върна осми на трасето. Британецът набързо все пак успя да се изкачи до шестото място, но в седмата обиколка проблем със скоростната кутия го забави много и той се свлече до 18-ата позиция. Напред Маса и Райконен трупаха солиден аванс пред колоната, като бразилецът се движеше с малка преднина пред съотборника си. Финландецът забави второто си влизане в бокса и тази стратегия се оказа решаваща. С две обиколки повече на трасето той успя да вземе достатъчен аванс пред Маса и след излизането си от питлейна 18 обиколки преди края поведе колоната. В същото време Алонсо се движеше трети, докато Хамилтън успя да се изкачи само до седмата позиция. Британецът кара отлично във втората част от състезанието, но така и не успя да се добере до петото място, което щеше да го направи най-младият пилот, спечелил световната титла в историята на Формула 1. В последните обиколки Райконен уверено вървеше към шампионската корона, като единственото му притеснение бе битката между Нико Розберг, Роберт Кубица и Ник Хайдфелд за местата от 4-о до 6-о. Тримата на няколко пъти почти не се сблъскаха, а инцидент и евентуално отпадане на двама от тях щеше да означава пета позиция и победа в шампионата за Хамилтън. Макар и изненадващ, Райконен, заслужено е шампион, след като спечели шест от общо 17-те състезания през годината. Хамилтън и Алонсо имат по четири победи, а останалите три състезания спечели Маса, който остана втори пред родна публика днес. Нетинфо