Ходжата на град Цар Калоян Метин Ахмедов спечели завършилия снощи 4-ти шахматен турнир от веригата „Шумен 2005”. С пет и половина от седем възможни точки Ахедов изпревари по допълнителен показател Ангел Яначков, който със същия актив остана втори. Трети завърши Атанас Димитров – състезателят с най-висок рейтинг. В турнира, който се проведе в 7 кръга по швейцарска система (срещи между състезатели с равен брай точки) участваха 28 шахматисти от Шумен, Варна и Цар Калоян. Няколко играчи имаха шанс за първото място преди последния кръг. Атанас Димитров и Антон Аврамов завършиха наравно след сложна борба. Ангел Яначков спечели срещу ветерана Емил Тодоров и си осигури минимум 2-ро място. Решаваща за първото място се оказа партията между 16-годишния Боян Ангелов и Метин Ахмедов. С голяма доза късмет ходжата успя да спечели, след като имаше загубена позиция, но младият му противник допусна редица грешки и се предаде. Веригата турнири, организирани от СКШ „Шумен 2005” стартира през м.януари. До финала остават още 8 състезания, като декември ще стане ясно и крайното генерално класиране, което се определя на базата на спечелените точки от отделните турнири. Временен водач до момента е Атанас Димитров с две първи и две трети места, и общо 36 точки, следван от Ангел Яначков с 35 точки. Следващото състезание ще бъде на 26 и 27 май. Победителят от 12-те турнира ще прибере 300 лв. ШУМ.БГ