Китай върви по график с подготовката за извеждането на своята втора космическа станция, съобщи Китайската космическа агенция, цитирана от в. The New York Times. В момента страната има експериментална космическа станция, която към края на годината ще си има "компания".

Станцията Tiangong 1 е малка, но вече е била използвана и за първата разходка в космоса на китайски астронавт. Изведена е в орбита през септември 2011 г., като първоначалните планове беше да остане там в продължение на две години. Последната мисия с хора на борда на Tiangong 1 беше през юни 2013 г. За момента не е ясна съдбата на космическата станция и дали тя ще бъде свалена от орбита.

Tiangong 2 е втората стъпка в проекта. Първоначалните планове за нея беше да бъде изведена в орбита през миналата година, но графикът беше преработен с изстрелване през септември т.г., като първите астронавти трябва да я посетят през октомври.

Tiangong 2 има място за трима души екипаж, които могат да прекарат там 20 дни с всички необходими ресурси. Дължината на модула е 14.4 метра, а максималният му диаметър - 4.2 метра. Теглото е 20 тона. Tiangong 2 трябва да бъде наследен от Tiangong 3 до края на десетилетието.

Основната цел е от тези експериментални космически станции да се събере достатъчно информация за извеждането на голяма и дългосрочна космическа станция на Китай през 2023 г.

Днес е завършил успешно пореден експеримент с изстрелването на космическа ракета от ново поколение и експериментална капсула. Китайските власти изтъкват, че новата ракета Long March 7 използва по-безопасни и екологични горива. Това е било и първото изстрелване за новата площадка Венчанг в Хайнан.

Паралелно с това върви и разработката на Long March 5, която е ракета за по-тежки товари. Първият такъв трябва да е именно Tiangong 2. Освен това Китай планира и изстрелването на собствен марсоход през 2020 г.

Дневник