Общо 47.08 млн. лв. ще плати държавата за провеждането на изборите за президент и националния референдум, насрочени за 6 ноември, съобщи правителствената пресслужба в четвъртък.

Сметките за подготовката на двете гласувания бяха одобрени на заседанието на Министерския съвет. Все още не е ясно разпределението на средствата по бюджетите на министерствата и ресорните комисии.

През 2015 година в страната се проведоха едновременно местни избори и референдум за въвеждане на електронното гласуване. Те бяха рекордно скъпи, тъй като струваха 51 милиона лева на държавния бюджет.

Сегашният избор за президент и референдумът на Слави ще струват с 4 милиона лева по-малко, но вотът за държавен глава е по-евтин за организиране от местния вот.

В последните 15 години се оформя ясна тенденция за поскъпване на всеки следващ вот. За местните избори през 1999 година държавата е платила 9 милиона лева.

През 2011 г. също имаше гласуване две в едно – за кметове и за президент, като изборите излязоха 39 млн. лв. при първоначално обявени 26 млн. лв. Тогавашният финансов министър Симеон Дянков обясни поскъпването с инфлацията.

През 2014 г. също се гласуваше два пъти. Първо на европейските избори през май, което излезе 23.8 млн. лв., и след това през октомври на извънредния парламентарен вот, който струва 26 млн. лв.

Сега от правителствената пресслужба припомнят и въпросите, които ще бъдат зададени на националния референдум:

Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?;

"Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?;

Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

mediapool.bg