Министерството на вътрешните работи ще оттегли няколко от основните си предложения за промени в Закона за МВР преди второто четене на законопроекта.

При напускане на системата служителите ще получават обезщетение от 20 заплати, както досега, вместо предлаганите 12 заплати. Освен това платеният годишен отпуск остава в размер на 30 дни и няма да бъде намаляван с 5 дни. Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" запазва статута си, вместо да стане изпълнителна агенция към министерството.

Статутът си запазва и Академията на МВР. Назначенията в системата ще стават лично от министъра, който няма да делегира това правомощие на главния секретар.

Това се разбра по време на обществено обсъждане, организирано от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. На него освен депутатите и политическото ръководство на МВР присъстваха и представители на синдикални организации.

Предстои утре проектозаконът да се разглежда на второ четене във вътрешната комисия.

Сред предложенията, които остават, са преминаването на около 5 500 щата, от които към момента са заети 4 500 от Закона за МВР към този за държавния служител. Те преминават към трета категория служители, вместо досегашната първа и ще получават по-малко привилегии по Закона за държавния служител. Преминаването им ще бъде от 1 януари 2017 г.

Те няма да могат да напуснат сега по Закона за МВР и да получат полагащите им се по този закон обезщетения, преди да преминат към Закона за държавния служител, защото няма необходимия за това бюджет. Но когато напускат системата на МВР, служителите, които са с преобразувано правоотношение след януари 2017 г. ще могат да получат обезщетението, което им се е полагало към момента на преобразуването и обезщетение по Закона за държавния служител, след преобразуването.

Друго предложение е за изнасяне на административните услуги като изваждане на документи за самоличност или регистрация на автомобили в отделно държавно предприятие, в което трябва да бъдат прехвърлени около 1 400 служители.

Освен това ще се увеличат правомощията на главна дирекция "Борба с организираната престъпност", а служителите на МВР ще могат да полагат повече от предвидения в закона извънреден труд от 280 часа годишно, но само след тяхно изрично съгласие.

Спорен въпрос и след общественото обсъждане днес остана статута на оператори и координатори в дирекцията "Национална система 112". Промените предвиждат служебните им правоотношения да преминат към Кодекса на труда, вместо Закона за МВР, както досега. Присъстващите на обсъждането апелираха към преосмисляне на това предложение.

Стабилността е най-важна

Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова коментира по време на дебатите, че най-важна е стабилността на системата при променените обществени отношения, които включват бежански натиск и терористична опасност.

Председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов пък заяви след обсъждането, че "реално погледнато може би половината от законопроекта ще отпадне, но това е със съгласуването и с диалога, който беше изграден в тези месеци с ръководството на МВР".

"Важно е служителите да знаят, че парламентът ще приеме законопроект, който се надяваме, че ще стабилизира системата и ще бъдат достатъчно мотивирани за изпълняване на техните професионални задължения", подчерта той.

dnevnik.bg