Година след като Централната избирателна комисия (ЦИК) предизвика скандал с указания до районните си подразделения бюлетините за референдума за електронното гласуване да бъдат раздавани само след изрично искане от страна на избирателя, същият сценарий е на път да се повтори сега.

В петък членовете на ЦИК са взели решение за референдума, организиран от Инициативния комитет на Станислав Трифонов, който ще проведе на 6 ноември заедно с президентските избори. Секционните избирателни комисии (СИК) ще дават на гласоподаватели само бюлетината за избор на президент, докато изборните книжа за референдума ще бъдат предоставяни само след изрично запитване. Решението на ЦИК е протоколно и по тази причина не е номерирано и публикувано на страницата на комисията. Както научи Mediapool, решението е взето с подкрепа на повечето политически партии и по неофициална информация целта е да бъде намалена с колкото е възможно избирателната активност.

По закон, за да бъде референдумът със задължителен резултат, на него трябва да са гласували повече от подалите вота си на предходните парламентарни избори, което в случая означава над 3.5 милиона. За да влезе за обсъждане в парламента, гласувалите на допитването трябва да са над 20% от гласувалите на последния парламентарен вот.

Целта на партиите е резултатът от референдума да не е задължителен за парламента. Основната причина е, че сред въпросите фигурира и този за намаляване размера на парламентарната субсидия. Към момента формациите, взели над 1% на избори, получават по 11 лева за всеки глас, което е основната част от дохода им.

"Това е основната тревога на партиите, след като Конституционният съд отхвърли въпроса за намаляване броя на народните представители. Тъй като питането за финансирането не можеше да бъде премахнато, на него трябва да се отговори, а партиите смятат, че то ще генерира най-много вот, заради всеобщата ненавист към тях", коментираха пред Mediapool запознати с казуса.

Затова и излъчените в ЦИК представители от различните политически сили, без значение дали са управляващи или опозиция, почти единодушно са защитили идеята бюлетината за референдума да не бъде предоставяна на гласуващите по общия ред, както тази за държавен глава.

Същия подход бе приложен и при референдума за електронното гласуване, проведен заедно с местните избори през октомври м.г. Тогава говорителят на ЦИК Камелия Нейкова заяви, че гражданите ще бъдат питани изрично искат ли да вземат участие в референдума.

Граждански организации и партии протестираха срещу омаловажаването на допитването за електронното гласуване. Впоследствие ЦИК отрече да са давани подобни указания на РИК и СИК, но пък членове на секционните комисии признаха пред медии, че са получили такива инструкции.

Сега партиите предпочитат да играят по същата схема, търсейки служебна победа в битката за запазване на партийните си субсидии, вместо да се заемат с открита кампания и да убеждават хората в правотата на своите виждания.

Другите два въпроса от референдума на "Шоуто на Слави" са за мажоритарен избор на народните представители с абсолютно мнозинство в два тура и за въвеждане на задължително гласуване на изборите и референдумите.

Отново медийни пакети за всички поискали "едни пари"

Освен неравнопоставеното третиране на избори и референдум, ЦИК ще повтори още една скандална схема от предходния вот – тази за т.нар. "медийни пакети", превърнали се в удобна форма за източване на държавни средства.

От ЦИК неофициално обясниха, че отново няма да имат капацитет да проверяват дали инициативните комитети, които ще се регистрират да агитират "за" или "против" на референдума, ще изпълняват стриктно медийните си пакети. Подобни субекти имат право да получат 40 000 лева субсидия от държавата, за да популяризират тезата си.

На предходния референдум бяха отпуснати точно 1 130 206 лева държавни пари за агитация и реклама в медиите на инициативни комитети, регистрирали се като страна.

Проверка на Mediapool показа, че Централната избирателна комисия не е санкционирала нито един от инициативните комитети за неизпълнение на договорите си по получаване на гарантираните от държавата 40 000 лева. Това на практика няма и как да се случи, защото под мониторинг в ЦИК разбират одобрените договори с различни медии, а не паралелно проследяване на различните публикации или рекламни материали, които те са заплатили с бюджетните средства. 

mediapool.bg