Котировките на германската "Дойче банк" (Deutsche Bank) потънаха в ранната търговия днес, след като се появиха информации, че хедж фондове пренасочват част от бизнеса си, предаде Асошиейтед прес.

Ценните книжа на финансовата институция днес се обезцениха с 8 на сто, спадайки за първи път под прага от 10 евро за акция.

Американските власти искат "Дойче банк" да плати 14 млрд. долара за уреждане на правни искове, подадени срещу банката заради продажби на гарантирани с ипотеки ценни книжа в навечерието на финансовата криза от 2008 година.

"Блумбърг" съобщи късно снощи, че около 10 хедж фонда са взели мерки да намалят рисковете, свързани с "Дойче банк", на фона на опасенията, че тя може да има затруднения да плати глобата.
Банката заяви, че не е искала помощ от германското правителство и продаде свое подразделение, за да набере средства.

Междувременно в четвъртък депутати от партията на Ангела Меркел, цитирани от "Ройтерс", обявиха, че Германия повече няма подпомага затруднени банки като тази.

Несигурността около "Дойче банк" се усети на фондовите борси в цяла Европа, където банковите акции потънаха, информира Франс прес.

Към 08:11 часа по Гринуич (11:45 часа българско време) акциите на "Сосиете женерал" (Societe Generale) загубиха 3.94 на сто до 29.60 евро за акция на Парижката фондова борса, след като по-рано потънаха с над 5 на сто.

В Лондон котировките на "Барклис" (Barclays) се понижиха с 3.53 на сто до 161.40 пенса на акция. Италианската "Уникредит" (Unicredit) загуби 4.81 на сто до 1.94 евро, а испанската "Сантандер" (Santander) - 4.74 на сто до 3.76 евро.

Акциите на швейцарските финансови институции също силно се обезцениха - на Ю Би Ес (UBS) с 3.38 на сто до 12.59 шв. франка, а на "Креди Сюис" - с 3.25 на сто до 12.19 шв. франка.

Австрийският финансов министър Ханс Шелинг коментира пред "Ройтерс", че няма основания за големи страхове в този случай и подчерта, че случаят с "Дойче банк" изобщо не може да се сравни с този на "Леман Брадърс", която колабира през 2008 г. и шокира света.

"Разполагаме с всички възможни мерки на европейско ниво, за да стабилизираме финансовите пазари", допълва той.

През юли след като станаха известни резултатите от стрес тестовете на банките в еврозоната от "Дойче банк" съобщиха, че явно трябва да съкратят още значителна част от разходите си, за да влязат отново във форма.

dnevnik.bg