С традиционния за града крос „Златна есен“ днес ученическата спортна школа „Хан Крум“ в Шумен откри 47-тата си учебна година.

В школата, която вече е с името Център за подкрепа на личностно развитие - УСШ „Хан Крум“- Шумен, тази година безплатно ще могат да се практикуват 9 вида спорт – футбол, баскетбол, волейбол, лека атлетика, художествена гимнастика, хандбал, карате киокушин, шах, лечебна гимнастика.

Днес 49-ият крос „Златна есен“, който е едно от най-старите състезания в Шумен, събра над 200 ученици.

Участниците бяха разделени в четири възрастови групи при момичета и момчета и бягаха на различна дистанция.

Най-малките 3-4 клас се състезаваха на 250 м. Учениците от 5 и 6 клас бягаха на дистанция от 500 м, а тези от 9 до12 клас на 1000 и 1500 м.

Класиралите се до шесто място лекоатлети получиха фланелки, а първите трима във всяка възрастова група медали и грамоти.

Победители при най-малките станаха Катерина Николаев от СУ „Йоан Екзарх Български“ и Славян Евлогиев от НУ „Илия Блъсков“.

Златните медали при учениците от 5 и 6 клас завоюваха Вивиан Николаева от СУ „Сава Доброплодни“  Николай Борисов от СУ „П. Волов“.

Никол Димитрова от ІІІ ОУ победи при момичетата 7-8 клас, а шампион при момчетата стана Мелих Мустафа от СУ „В. Левски“.

При девойките и юношите шампиони на крос „Златна есен“ за 2016 г. са Десислава Борисова и Трифон Илиев от ПГИ.

Освен индивидуалните награди, бяха връчени купи за първите три отбора, както и голямата награда за масовост, която се дава на училище с най-много състезатели.

С 69 участници купата за най-масово участие, както и миналата година, спечели СУ „П. Волов“. Възпитаницитте на това училище завоюваха и най-много призови места в индивидуалната надпревара и заслужено вдигнаха отборната купа. На второ място се клара отборът на ПГИ, трети останаха учениците от ПМГ.

Лекоатлетическата надпревара се проведе със съдействието на община Шумен и с помощта на фирма „ДаниМакс“, която предостави безплатно линейка за нуждите на състезанието.

Наградите на победителите бяха връчени от Мария Йорданова, началник на отдел „Образование, наука и развитие“ в общината, експертът в отдела Юлиана Христова, експертът по младежки дейности и спорт Даниел Даулов, представителят на Министерството на младежта и спорта Николай Стоянов, директорът на спортната школа Валентин Савчев.