Близо 7000 мигранти се намират в лагери в Сърбия, като броят им се е е увеличил значително в сравнение с 4000 през юли, съобщава агенция "Ройтерс".

В същото време все по-малко от тях успяват да преминат в Унгария, която затегна мерките по границата с южната си съседка.

Президентът на Сърбия Томислав Николич заяви днес, че страната ще затвори границите си, ако страните от Европейския съюз по миграционния път напълно блокират своите, предаде агенция "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

По думите му Сърбия не трябва да допуска да се превърне в крайна дестинация, от която мигрантите повече не може да се придвижват напред. Той заяви, че в такъв случай "Сърбия ще трябва да затвори границите си за мигранти, защото те не искат да бъдат тук".

От юли насам сръбските гранични власти са спрели над 10 000 мигранти, опитали да влязат от България и Македония. През септември говорителят на сръбското министерство на отбраната Йован Кривокапич заяви, че натискът от нелегални мигранти, опитващи се да влязат от България, се увеличава.

Тогава Сърбия реши да сформира съвместни екипи от полицаи и военни, които да патрулират край граничните райони. В ограната на границата са се включили и унгарски служители, очаква се към тях да се присъединят австрийски и френски подкрепления.

Сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин открито обвини България, че не пази границите си, а Белград предложи помощ за охрана на южната граница на България. Това се разбра по време на работната среща на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова със сръбския й колега Небойша Стефанович през август.

Дори и да влязат в Сърбия, повечето мигранти попадат в задънена улица, тъй като от юни намиращата се на север Унгария въведе дневна квота за брой лица, които да пропуска – 30 души. През юли в сила влезе закон, който позволява на полицията да връща обратно нелегалните имигранти, задържани в ивица до осем километра от южната граница, към сръбската страна на границата.

Властите в Будапеща обявиха планове за издигане и на втора, по-солидна ограда по границата със Сърбия.

"Имаме споразумение за реадмисия със Сърбия и броя на молбите за реадмисия, т.е. за преминалите от българска към сръбска страна, е 116 души", обясни вътрешният министър Румяна Бъчварова по време на парламентарен контрол през септември. Преди време Бъчварова отново коментира обвиненията от Сърбия, че България не пази добре границата си, които определи като резултат от "политически сюжет". Тогава министърът отбеляза, че между двете държави има споразумение за реадмисия и ако било вярно, че България пропуска много мигранти към Сърбия, щяло да има молби за връщането им тук, а такива нямало.

Европейският съюз постигна споразумение с Афганистан за ускорено връщане на нелегални имигранти, които нямат право на убежище, съобщи агенция "Ройтерс". Кабул пое задължението да приеме обратно афганистанците, които не могат да останат в Европа и да им издаде документи за пътуване в рамките на месец. Брюксел ще поеме разходите по връщането.

Дневник