Шансовете на Трайчо Трайков се увеличиха след номинацията на Цачева – тя няма как да вдъхнови много реформаторски настроени избиратели, се казва в анализ на института "Иван Хаджийски".

Социолозите наричат Цачева до голяма степен компромисна фигура, като посочват, че тя не принадлежи нито на кръга около Цветанов, нито на "прозападните" среди в ГЕРБ. "Заедно с това не може да се каже, че тя се ползва с особено висока обществена популярност. И най-преданите ѝ фенове не биха могли да твърдят, че излъчва харизма", се казва в анализа. Според него с кандидатурата на председателя на Народното събрание ГЕРБ рискува да се затвори в твърдия си електорат, за което говорят и досегашните изборни резултати на партията в "бастиона" на Цачева Плевен.

"Не бива обаче, от друга страна, да се подценява силата на "изборната машина" на партията, нито евентуалното "рамо" за балотажа от други партии. Очертава се полярна дилема: или ГЕРБ иска да бие "на всяка цена", доказвайки, че няма значение кого кандидатира, или съзнателно върви към загуба, за да провокира предсрочни избори и нова политическа конфигурация", се казва в анализа.

Според социолозите, освен че след номинацията на Цачева се увеличават шансовете на кандидата за президент от Реформаторския блок, издигането ѝ дава енергия и на кандидата на БСП ген. Румен Радев. От института "Иван Хаджийски" посочват, че срещу кандидата на БСП има кампания "като по учебник", състояща се в издигането на рекордно много леви кандидатури, целящи да размият вота, в отнета възможност за антисистемност за сметка на Веселин Марешки и вкарване в обяснителен режим заради Пламен Орешарски.

"Това прилича на "война за наследството на БСП". Очертава се вариант "всички срещу БСП". След кандидатурата на Цачева предстои да се разбере дали е възможно това да се обърне във "всички срещу ГЕРБ"", се казва в анализа.

В него се отчита, че ДПС иска да се преутвърди като влияние и да изтласка ДОСТ. "Големият въпрос даже не е дали Орешарски е оръдието и колко гласа ще вземе. Големият въпрос е кой може да бъде по-полезен на ДПС в опита им за преутвърждаване: ГЕРБ или БСП. Към управляващите водят и икономически нишки, и надежда през тях да бъде "укротен" Местан. Към БСП води желанието на ДПС да е балансьор и да спре бизнес експанзията на ГЕРБ към общините на ДПС", казват социолозите. Според тях в краткосрочен план управляващата партия е по-изгодната опция, но стратегически план партията на Доган има по-голяма нужда от БСП.

Ще се отнася до "Обединените патриоти", от института посочват, че опасността за тях идва от там, където е и шансът – продължаващото участие на Патриотичния фронт във властта. Това може да се окаже бариера пред претенциите на националистите да изразяват промяната, се казва в анализа.

dnevnik.bg