Григор Димитров не успя да намери противодействие на блестящата защита на световния номер 2 Анди Мъри и загуби финала на турнира в Пекин. Шотландецът се наложи с 6:4, 7:6 (2) след 1 часа и 57 минути игра и спечели първата си титла в китайската столица.

Димитров игра на високо ниво, беше много агресивен и пласира солидно количество качествени удари от двете страни, но срещу двукратния олимпийски шампион това не беше достатъчно дори за един сет. Българинът направи доста повече непредизвикани грешки в опитите си да изкара Мъри от комфортната му зона, а освен това сервисът му не беше на висота, което реши двубоя.

Носителят на три титли от Големия шлем също не сервираше на обичайното си ниво и вкара само 49% първи сервис. Той обаче използваше умело втория си начален удар и спечели много точки от него, предимно пращайки топката в тялото на съперника.

Мъри реализира пробив още в първия гейм на двубоя. Димитров стигна до възможност да го върне и да изравни при 3:3, но не се възползва и до края не получи друга възможност да се върне в сета.

Във втората част българинът отново изостана с пробив. Този път той успя да го върне в последния възможен момент и да стигне до тайбрек. В него обаче Мъри имаше категорично превъзходство и спечели титлата, без да загуби сет в турнира.

Световният номер 2 спечели юбилейна 40-а титла в своята кариера от 61 финала. Той грабна пети трофей през годината и постигна осма победа в 11-ия си мач срещу Григор Димитров.

Българският тенисист допусна четвърта поредна загуба във финални мачове и трета през 2016 г. Той остава с четири титли, последната от които спечелена през октомври 2014 г.

В Пекин обаче Димитров затвърди впечатленията, че се завръща към най-добрите си дни на корта. В понеделник той ще се изкачи до 18-ото място в световната ранглиста и ще натрупа още самочувствие преди започващия следващата седмица турнир от сериите "Мастърс" в Шанхай.