Консерваторът Ален Жюпе тази седмица увеличи шансовете си да стане кандидатът на дясноцентристката партия "Републиканците". В същото време имиджът на президента социалист Франсоа Оланд понесе нови удари, след излизането от печат на нова книга, разказва "Ройтерс".

Кампанията за втори мандат на Оланд, която все се води неофициално, тъй като той не е заявил ясно намерението си да се кандидатира, бе ударена след излизането на книгата "Президентът не бива да казва това". Тя е написана от двама уважавани журналисти от в. "Монд", които са се срещали с държавния глава 61 пъти.

В нея крайно непопулярният лидер е цитиран да нарича представители на съдебната власт "страхливци" и да казва, че "Франция има проблем с исляма". Това накара дори някои от неговите най-големи съюзници да се запитат дали трябва отново да се бори за президентския пост.ю

Оланд вече се извини в писма до засегнатите съдии, но въпреки това негови поддръжници смятат, че нанесените щети са непоправими.

В същото време Жюпе оглави обществено проучване, в което анкетираните е трябвало да отговорят на въпроса "Кой би бил добър президент". Той получава подкрепата на 47% от запитаните. От няколко месеца насам проучванията показват, че той е политикът с най-големи шансове да стане държавен глава следващия май.

В същото проучване от 3 октомври Оланд получава подкрепата на едва 16 на сто от запитаните, което му отрежда 12-то място в списъка с потенциални претенденти за Елисейския дворец. Той се нарежда дори след свои съпартийци от Социалистическата партия.

Но Оланд бе дори по-назад в проучванията в последните месеци, главно заради неуспешната му икономическа политика, която не успя да се справи с липсата на растеж и безработицата от около 10 %.

Избирателите недоволстват и от политиката на правителството на Оланд в областта на сигурността и имиграцията, тъй като от началото на 2015 г. над 230 души загинаха в резултат на ислямистки нападения.

В същото време кампанията на Жюпе, развиващата идеята за "щастливата идентичност", печели все повече популярност. Тя е в ярък контраст с противоречивите изказвания на основния му съперник за номинацията на "Републиканците" - бившият президент Ниола Саркози – и залага повече на вяра, а не на политически обещания. Според Жюпе Франция може да успее да съвмести своите християнски корени и светски традиции, без да маргинализира еврейските и арабските малцинства – най-големите в Европа.

71-годишният бивш премиер дори създаде блог, за да обясни слоугана си. "Няма да приема тази предпазлива, тревожна, дори невротична идея за "нещастната идентичност" на Франция. За мен идентичност означава единство в многообразието".

Вчера се състоя голям телевизионен дебат със седем кандидати за номинацията на "Републиканците". Сблъсъкът, гледан от 6 милиона души, е завършил с победа на бившия премиер, сочат социологическите данни. 32% от запитаните смятат, че като фаворит се е откроил Жюпе, докато 27 на сто подкрепят Саркози.

Ако Жюпе действително бъде избран за кандидата на традиционната десница, проучанията сочат, че той ще стигне до балотаж и на него ще изпревари лидера на "Националния фронт" Марин льо Пен. Първичните избори в "Републиканците" ще се състоят на 20 ноември.

Оланд по-рано обяви,че ще реши дали да се кандидатира за втори мандат през декември. Първичните избори в Социалистическата партия са насрочени за януари догодина.

Dnevnik.bg