Парите, които държавата ще даде за съфинансиране на стипендиите за ученици от ромски произход, ще отиват само за учителите, а не за децата. Средствата ще бъдат предназначени за 150-те учители, които ще работят с децата и с уязвими групи по проекта "Подкрепа на ромски ученици за успешно завършване на средно образование", съобщи днес Министерството на образованието и науката. Така стипендиите на учениците няма да се плащат от бюджета, а ще се осигуряват изцяло от международния донор.

Решението е взето на среща между просветния министър Меглена Кунева с представителя за България на Ромския образователен фонд (който осигурява 60% от финансирането) Огнян Исаев и директора на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства Мануела Радева. Срещата е била по инициатива на министъра, посочват от ведомството. Информацията, че 700 ромски ученици ще получат стипендии между 30 и 35 евро на месец при успех 3.50 предизвика недоволство сред родители. Първоначално се предвиждаше министерството да задели около 436 хил. лева за стипендии на 700 роми за 2-годишен период. В същото време всяка година образователното министерство дава 21 млн. лева за стипендии за успех и при ниски доходи в семейството, които получават около 80 хил. деца, или 1/3 от всички ученици.

Едва 1% от ромските деца завършват 12-и клас, въпреки че делът им в първи клас е 20% от всички деца, се казва в съобщението на МОН, което посочва, че оценява предоставяната безвъзмездно помощ от Ромския образователен фонд.

От ведомството посочват още, че ще предложат общините да се включат активно в процеса на наблюдение на стипендиантите и че ще бъде осъществяван ежемесечен контрол върху разходването на средствата за стипендии. Учителите ще контролират посещаемостта и резултатите на учениците и ще представят редовен отчет за всяко дете, участващо в програмата, както и ще ги подпомагат със съвети. Припомнят, че още при подписване на споразумението е фиксирано всеки учебен срок да се прави оценка дали учениците, получили стипендии, запазват и подобряват успеха си, за да останат в програмата.

МОН започва засилени внезапни проверки, в това число и за осъществявания от училищните директори контрол, се казва още в съобщението.

dnevnik.bg