Световният номер 1 в мъжкия тенис Анди Мъри беше избран за спортна личност на годината във Великобритания.

29-годишният шотландец печели наградата на Би Би Си за рекорден трети път след 2013 и 2015 г.

Мъри спечели убедително класацията, след като получи 247 419 гласа. Втори със 121 665 гласа се нареди олимпийският шампион в триатлона Алистър Браунли, а 58-годишният състезател по конна езда Ник Скелтън остана трети със 109 197 гласа.

"Това беше една страхотна година за британския спорт и съм много горд, че бях част от нея", заяви Мъри по време на награждаването в Бирмингам чрез видеосъобщение от Маями, където се подготвя за новия сезон.

"Искам да благодаря на майка ми, която е в публиката (в Бирмингам), на баща ми, който се ожени преди десетина дни, на моята съпруга и моята дъщеря, която все още не знае какво означава това, но може би след няколко години ще разбере", каза още тенисистът, който през февруари стана баща за пръв път.

Мъри остави зад гърба си страхотен сезон, в който спечели втория си трофей от "Уимбълдън" и общо трети от Големия шлем и стана първият тенисист в историята, който защитава олимпийската си титла.

Шотландецът спечели общо девет турнира, сред които финалите на АТП в Лондон, три от сериите "Мастърс" (Париж, Шанхай и Рим) и три надпревари от категория АТП 500 (Виена, Пекин и "Куинс"). Той игра финал на три от четирите турнира от Големия шлем и допусна едва девет загуби в 87 мача през 2016 г., като завърши годината със серия от 24 поредни победи.

"Всъщност с жена ми имахме конфликт, защото преди около час тя ми каза, че е гласувала за Ник Скелтън. Не много умно от нейна страна, като се има предвид, че наближава Коледа", пошегува се Мъри във видеообръщението си.

За млад спортист на годината във Великобритания беше избрана 15-годишната Ели Робинсън, която спечели златен медал на 50 метра бътерфлай в клас S6 на параолимпийските игри.

За отбор на годината беше избран сензационният футболен шампион "Лестър", а мениджърът на "лисиците" Клаудио Раниери е №1 при треньорите.