Шампионът "Кливланд кавалиърс" спечели почти загубен мач, за да вземе психологическо предимство срещу големия си съперник в последните три години "Голдън Стейт уориърс" в дербито от коледната програма на НБА.

Благодарение на всеотдайната игра на Кайри Ървинг в последната четвърт и на неговия решаващ кош 3,4 секунди преди край "Кавалиърс" обърна мача до 109:108, с което нанесе едва четвъртата загуба на финалиста от последния сезон.

Ървинг пое отговорността за последната атака на домакините и я завърши с трудна стрелба през Клей Томпсън. В последната си атака най-добрият играч в срещата за гостите Кевин Дюрант се препъна под защитата на всеотдайния Ричард Джеферсън и паднал направи една безнадеждна стрелба.

Звездата на шампионите Леброн Джеймс завърши като най-добър реализатор за победителите с 31 точки и 13 борби, но той остана на пейката в най-тежките мигове в началото на последната четвърт. Тогава гостите натрупаха преднина от 13 точки.

Ървинг и Джеферсън обаче поведоха "Кливланд" и те успяха да наваксат изоставането. Връщането на Джеймс допълнително внесе острота в атаката, въпреки че той завърши с едва четири точки в тази четвърт.

След като изоставаше през цялото време "Кливланд" изравни за първи път при 103:103 2:18 минути преди края, а за първи път поведе в мача 1:48 минути преди края със 105:103.

Стеф Къри, който имаше слаба вечер с едва 15 точки, отново върна "Голдън Стейт" напред с първата си тройка за второто полувреме. Когато резултатът беше 108:107 за вицешампионите те пропиляха една стрелба, защото изпуснаха времето и Томпсън стреля след сирената. До края останаха 13,5 секунди.

Последва решаващата атака на "Кливланд" и много трудната, но успешна стрелба на Ървинг. Той финишира двубоя с 25 точки, от които 14 в последната част, 10 асистенции и шест борби. Кевин Лав добави 20 точки, а Ричард Джеферсън завърши с осем точки, но с ключови намеси във важните моменти.

Кевин Дюрант беше най-добрият реализатор в мача с 36 точки и 15 борби, но не получи очакваната подкрепа от останалите играчи. Томпсън добави 24 точки, а Дреймънд Грийн - 16.