Британските депутати ще дебатират в продължение на два дни акта за Брекзит, който да разреши на премиера Тереза Мей да започне преговори за излизане от Европейския съюз.

Текстът на документа е изключително кратък и има само два члена, като първият разрешава на премиера да обяви намерението на Обединеното кралство да се оттегли от ЕС спрямо чл. 50, ал. 2 от Договора на Европейския съюз.

Дебатите ще трябва да минат възможно най-бързо, за да може премиерът Мей да уведоми официално Брюксел за напускането на съюза.

Тя обеща това да се случи до края на март. Едва след формалното писмо на Лондон ще могат да започнат преговори между Великобритания и 27-те други страни-членки.

Камарата на общините

Първите дебати ще се проведат между 31 януари и 1 февруари. На този етап депутатите нямат право на поправки в текста. С гласуване те ще пратят текста на второ четене.

Между 6 и 8 февруари текстът ще бъде разгледан в комисии, които имат право да правят поправки. Зам.-председателят на Камарата на общините решава кои от редакциите ще бъдат обсъждани в пленарната зала, което отнема обикновено поне седмица.

Ако някои от поправките бъдат приети, идва фазата за доклади върху закона, която дава нова възможност за нанасяне на корекции. Следва гласуването на трето четене, когато текстът не може да бъде редактиран.

Камарата на лордовете

Веднъж одобрен от депутатите, законът отива в Камарата на лордовете, които също имат право да нанасят поправки. В такъв случай, след гласуването му в горната камара, той се връща в долната.

На този етап представителите на Камарата на общините могат да приемат или не предложенията на горната камара, но не и да нанасят свои редакции.

На теория текстът може да влезе във фаза "пинг-понг" между двете камари, докато те не се споразумеят.

Веднъж получил одобрението на мнозинството от депутатите, законът трябва да бъде формално подписан от кралицата.

Какво се очаква да стане

Премиерът разполага с крехко мнозинство в Камарата на общините, но се очаква чл. 50 да бъде одобрен без затруднения, защото основната опозиционна партия, Лейбъристката, е обещала да не го блокира.

Лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин заяви единствено, че неговата партия "ще внесе поправки, изискващи гаранции за достъп до единния пазар и защитата на правата" на работещите.
Депутатите, повечето от които агитираха срещу Брекзит, вече признават, че излизането от ЕС е неизбежно.

Шотландската национална партия, която също има 54 от общо 650 депутати в Камарата на общините, се противопоставя твърдо на Брекзит.

Има ли шанс Брекзит да бъде спрян

На теория - да, на практика - едва ли. Торите имат мнозинство, а депутатите едва ли ще са склонни да престъпят волята на народа, изразена на референдума.

Само един консервативен депутат - Кен Кларк, заяви, че ще гласува против Брекзит, както и десетина лейбъристи, шестима либералдемократи, Каролин Лукас от "Зелените", цялата Шотландска национална партия и тримата депутати от Социалдемократическата и лейбъристка партия от Северна Ирландия.

dnevnik.bg