Нападението срещу военен патрул на парижкото летище "Орли" от предполагаем ислямски екстремист бе използвано в предизборната кампания за президентските избори. Най-ясно това се видя в стремежа на кандидатката на Националния фронт Марин льо Пен да извлече от съботната атака политическа изгода, като обвини предишните администрации и настоящото правителство на президента социалист Франсоа Оланд, че са проявили слабост пред заплахите за сигурността.

Френските въоръжени сили са на фронтовата линия в борбата с тероризма - едно от най-големите предизвикателства за следващия президент на страната. Френски войници участват в операции срещу ислямския екстремизъм в Сирия, Ирак и африканския район Сахел, а също на своя територия след терористичните нападения през 2015 г.

Следва преглед на предложенията в сферата на отбраната на главните претенденти в президентските избори в два тура през април и май.

Водещите президентски кандидати предлагат увеличаване на френския бюджет за отбрана до най-малко 2 на сто от БВП в срок до 2020 г. (при 1.78 процента сега) съобразно плановете на НАТО.

Льо Пен обещава още по-сериозни финансови усилия за достигането на 3 на сто от БВП, добавянето на още 50 хиляди войници, втори самолетоносач и допълнителни бойни самолети, кораби и бронирани машини. Независимият центристки кандидат Еманюел Макрон, както и консервативният кандидат Франсоа Фийон и социалистът Беноа Амон обещават да запазят стабилна числеността на армията.

Понастоящем въоръжените сили на Франция наброяват 200 хиляди войници.

Предвид предстоящото излизане на Великобритания от 28-членния Европейски съюз Франция ще остане най-голямата военен сила в блока. Льо Пен иска Франция да бъде военно независима и да напусне командването на НАТО, за да избегне "въвличане във войните на други държави". Крайнолевият президентски кандидат Жан-Люк Меланшон също иска пълно излизане от алианса. Фийон и Макрон твърдят, че Франция трябва да бъде финансирана от европейските партньори, които да й помогнат да плаща за своите операции по сигурността в чужбина. А Макрон настоява за обща европейска отбрана.

Охранителната операция "Сантинел" във Франция, която изпрати военни патрули на улиците и публичните места, започна преди две години, след като ислямски екстремисти нападнаха редакцията на сатиричното списание "Шарли ебдо" в Париж и еврейски супермаркет през 2015 г. Патрулът на летище "Орли", нападнат в събота от Зиед бен Белгасем - прострелян и убит, след като взе войник за заложник, бе част от силите на "Сантинел". В тях могат да бъдат мобилизирани до 10 хиляди войници, но при високи разходи за личен състав и екипировка.
Макрон казва, че операцията трябва да бъде "приспособена" към нивото на заплаха. Фийон предлага преосмисляне на "Сантинел", за да може армията да се съсредоточи върху операции в чужбина, а не на френска територия.

Франция премахна през 1996 г. задължителната военна служба за мъже. Засега само някои президентски кандидати говорят за нейното връщане в променена форма предвид атаките във Франция от 2015 г. насам, в които бяха убити над 235 души.

Льо Пен иска въвеждането на минимум три месеца военна служба с цел "сплотяване на френските младежи".
Макрон предлага едномесечна задължителна служба за всички млади мъже и жени - около 600 хиляди годишно, което да помогне за подобряването на отношенията между военните и гражданите във Франция. Меланшон иска да направи възможна някаква военна служба, но да не е задължителна.

Първият тур от президентския вот във Франция ще се състои на 23 април. Класиралите се на първите две места ще отидат на балотаж на 7 май. 

Дневник