Община Шумен се отказа от въвеждането на срокове за ползване на общински жилища.

Администрацията бе заложила общия срок за настаняване в общински жилища да е до 10 години за граждани и за щатни служители в общинска администрация, и до 5 години за специалисти, работещи в държавни бюджетни структури.

Сроковете трябваше да влязат в Наредба за условия и реда за установяване на жилищни нужди, за настаняване под наем и за продажба на общински жилища.

В началото на дебатите по наредбата заместник-кметът по здравеопазване и социална политика д-р Светлана Маркова оттегли заложените максимални срокове и заяви, че общинските жилища ще  се ползват в срока, който е упоменат в сключения между администрацията и наемателя договор.

Сроковете за ползване на жилища бе най-спорният момент в Наредбата и по него постъпиха много жалби в общината.

Наредбата бе приета с 34 гласа „за“, 0 „против“ и 3 „въздържал се“ и влиза в сила от дата на публикуване в местен ежедневник.

На сесията си днес общинските съветници приеха още две наредби.

Те решиха в Шумен да има зона за кратковременно паркиране.

Времето, за което ще може да се паркира в Синята зона, обаче ще бъде определено, след като станат ясни  улиците, които влизат в нея.

Това решиха общинските съветници, след като разгледаха и приеха Наредбата за организация на автомобилното и пешеходното движение.

В началото на дебатите от администрацията оттеглиха предложението си в Синята зона паркирането да става от 30 минути до 3 часа, както бе залегнало в наредбата.

Общинският съветник от БСП Иван Йонков заяви, въвеждането на зона за кратковременно паркиране е просто експеримент и попита, има ли достатъчно аргументи да се определя Синя зона.

„Не знаем за кои зони от града говорим и дали има нужда. Освен това нямаме финансов разчет и какви приходи очакваме от Синята зона“, заяви Йонков. Той предложи наредбата да се доработи и да се внесе отново аргументирано. Предложението му не бе прието.

Според Светлозар Тузсузов в града има твърде много автомобили, а паркоместата в централната част са, за да могат гражданите да си оставят автомобила и да си свършат работа по институциите. Общинският съветник бе категоричен, че трябва да се отвори дискусията за Синя зона и в централаната градска част, да се въвеве ред, което ще генерира и приходи.

„Никой не ни кара да създаваме Синя зона, но в КАТ ежедневно се регистрират между 50 и 70 автомобила и затова трябва да мислим в перспектива“, каза кметът Любомир Христов.

Повечето от общинските съветници се обединиха около мнението, че в един бъдещ момент Синя зона ще бъде необходима.

Наредбата бе приета с 28 „за“, 7 „против, 1 „въздържал се“.

Дебати предизвика  наредбата за реда и условията за ползване на спортни обекти и съоръжения – общинска собственост.

Общинският съветник от БСП Веселин Пенчев направи предложение наредбата да не се разглежда сега, а да бъде обсъдена и приета заедно с механизма за изчисляване на разходите, който все още не е изготвен. Според него обещаните 5%, които клубовете ще поемат за ток, вода и др. може да станат много повече.

Заместник-кметът Найден Косев заяви, че предлагат един документ, който определя рамката на ползването и управлението на спортната база.

„В този текст никъде не се говори за реални пари. За реални пари се говори в други две наредби или наредбата за общинския бюджет. Механизмът за съфинансиране на консумативите е функция на общинския бюджет, не е функция на тази наредба. Затова предложихме наредбата да определи принципите, по които да се действа. Кметът всяка календарна година ще определя средствата за консумативите в зависимост от разходите от предходната година. Казахме, че поемаме 95% от разходите, никъде не сме казвали 20% или 30%. Досега нито един клуб не е кандидатствал по реда, който е заложен в Закона за младежта и спорта, базата не е ръководена и управлявана също добре и сега създаваме ред и въвеждаме контрол“, разясни Косев.

След изказването на заместник-кмета предложението за отлагане на наредбата, направено от Веселин Пенчев бе подложено на гласувано и не бе прието.

Обсъждането продължи, като бяха нанесени корекции в последната глава, където са упоменати наказателните разпоредби при нарушаване на наредбата.

Документът бе приет с 28 „за“ и 6 „против“ и ще влезе в сила от 1 януари 2017 г.

ШУМ.БГ